23.7 C
Berne
dimanche 21/07/2024

Kurti takohet me zëvendës Sekretarin amerikan në Davos, ja çka diskutuan

Davos, 16 janar -Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me Ndihmës Sekretarin e Shtetit per Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, O’Brien në Forumin Ekonomik Botëror që po mbahet në WEF, njiftin nga Davoyi gazeta Le Canton27.ch

Kurti ka thënë se zyrtari i lartë amerikan ka shprehur vlerësim për siç thotë Kurti progresin ekonomik dhe demokratik të arritur në Kosovë.

Po ashtu kreu i ekzekutivit kosovar ka theksuar se O’Brien ka pranuar sulmet dhe provokimet që po bëhen ndaj Kosovës, duke iu referuar raporteve me Serbinë.

”Një kënaqësi për t’u takuar me O’Brien pas mbërritjes në Davos. Ai shprehu vlerësimin për progresin ekonomik dhe demokratik të Kosovës dhe pranoi përmbajtjen tonë përballë sulmeve dhe provokimeve. SHBA është një mik dhe aleat i çmuar. Ne presim bashkëpunim të vazhdueshëm”, ka shkruar Kurti në platformën “X”, të martën.

 

 

Derniers articles