17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Ky eshte gazetari i vetem shqiptar qe po ndjek Forumin Ekonomik Boteror (WEF) ne Davos

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch Nefail Maliqi nga Davosi – WEF 

Davos, 16 janar -Që nga fillimi i kesaj jave ne Davos te Zvicres jane duke u zhvilluar punimet samitit me prestigjioz nderkombëtar, Forumi Boter Ekonomik që ka mbledhur së bashku rreth 3000 liderë nga 130 qeverive, elite kjo e krereve boterorë, duke përfshirë ketu edhe 100 kryeministra dhe burrshtetas. Aty u gjenden edhe Albin Kurti, kryeministrr i vetem shqiptar njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

WEF: Pjesemarrje rekorde te gazetareve ne Davos. U bene mbi 10.000 kerkesa, u pranuan vetem 300 gazetarë te ndjekin Forumin Boteror Ekonomik

Prezentuan më shumë se 370 figura publike nga qeveritë dhe organizatat ndërkombëtare, qindra persona nga fusha e biznesit mbi 90 novatorë etj.. Në Davos msivjet u gjenden 25 president, 50 kryemistra, 35 ministra të jashtëm, 32 ministra të financave, 19 krerët bankash qendrore dhe 30 ministra të tregtisë, njofton gazetas zvicerane ne shqip Le Canton27.ch redaktori i se ciles eshte i vetmi gazetar shqiptar qe po ndjek ket samit boteror.

Deri para dy jave, para liberalizinit te vizave, koleget kosovare ankoheshin, se « nuk po mund te dalin jasht per te ndjekur konferencat nderkombetare per shkak vizave »…Por tash ata nuk mund te justifikohen edhe pse pas 1 janarit 2024 ende asnje gazetar nga Kosova nuk eshte pare ne konferencat boterore, si eshte Forumi Ekonomik Boteror ne Davos, as pas tri javet e fundit, pas liberalizinit te vizave, shkruan gazeta zvicrrane Le Canton27.ch

Nën temën “Rindertimi besinit”, figurat kryesore që formësojnë politikën globale dhe botën diplomatike dhe biznesit po marrin pjesë në takimin e 54-et  të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), në Davos-Klosters, Zvicër.

Autoritet zvicerane dhe Organizatoret Forumit Boteror Ekonomik ne Davos kanë njoftuar se është një interesim i jashtëzakonshëm i mediave botëre ndjekin samitit botëror ne Davos. Kete e tha sot per gazeten zvicerane edhe zyrtari per media Kalvo Grai sipas te cilit kane pasur mbi 10 mije kerkesa te gazetareve nga mbare bota, por jane pranuar vetem 300 sish. Sepse politika e WEF ne Davos eshte strikte e cila zgjedh gazetar me serioz dhe profesional dhe mediat me prestigjioze, prandaj edhe ka lene anash ato nga ballkani qe njihen per FakeNews, dezinformata dhe spekulime.

Nga 7000 gazetar shqiptare da jane ne Shqiperi, Kosovë dhe ballkani bashk me diasporen asnje ne Davos?!

Zyrtaretve WEF-it flasin se sivjet kane numrin rekord te interesimit te gazetareve per ndjekur Samizin boterore ne Davos. Nga 10.000 kerkesa, vetem 400 gazetaret jane pranuar (CNN, Routers, SDA, Euronees (FR),  Blick, AFP, ANSA, DPA,  Ukraina press..). Ne Davos, samitin boteror po e ndjek edhe nje gazetar shqiptar. Siq mesuam dhe verejtem, ketu nuk ka gazetare rusë dhe serbe, por as nga ballkani.

Editori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z, Nefail Maliqi eshte gazetari vetem qe po ndjek perseafermi Forumin Boteror Ekonomik ne Davos, ka thenë per  TV shqiptar presgjioz Klan nga Tirana sikur edhe mediat tjera ne Zvicer dhe ballkan.

Per mos pranine e gazetareve shqiptare dhe ata nga Ballkani ne Fotumin boteror ne Davos koleget zvuceran dhe nje ekspert nderkombetar per mediat ne ballkan ka thebe per Le Canton27.ch  e shpjegon se «mediat ne ballkan nuk jane ne sy te mire te nderkombetareve për shkak lajmeve te tyre te paverteta,  spekulative apo Fake Nerws. Prandaj edhe WEF si kriteret e veta sa here qe pranone gazetar i zgjedh ata qe jabe profesional dhe serioz me nje karriere dhe eksperiance te gjat ne journalistike… »

Nuk eshte kjo hera e pare qe gazetari yne i njohur Nefail Maliqi (kryeredaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch) po ndjek konfrence te ketij karkateri te larte me nivel botëror. Para Samitin boteror ne Davos, ai ka ndjekur edhe shume samite e kongrese nderkombetare qofshin te organizuara nga Zvicra apo nga OKB, BE, apo nga Interpol dhe Europol. Kolegu Maliqi po ashtu ishte gazetari i vetem shqiptare qe ndoqi samitin boteror ne Gjenevë para dy vitesh, takimin historik mes presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin.

Prania e gazetarit tone te njohur nderkombetar Nefail Maliqit ne Samitit boteror ne Davos eshte pershëndetur dhe komentuar nga gjitha viset shqiptare dhe diaspore. Njeri nga komentuesit (Haxhi Dulla) ka shkruar « Punë të mbarë e suksese Nefail. Të marrësh pjesë në Forumin Ekonomik në Davos është ëndërr e shumë gazetarëve jo vetëm shqipfolës!.. »

Ndersa prof.dr. Musa Limani « Të uroj shëndet e suksese në fushën e gazetarisë, ku ke krijuar emër të një profesionalisti të dalluar, veprimtari e një intelektuali të mirëfilltë. Ne jemi argat të kombit dhe duhet të kontribuojmë secili në fushën e vetë në intetres mbarëkombëtar. Respekt.. »

Derniers articles