23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Putini, si Miloshevici në Kosovë, per inat të Turqisë dhe shqiptareve, po bombardon xhamite ne Ukrainë

Benrë, 12 mar s-Forcat ruse kanë bombarduar një xhami në qytetin Mariupol, ku janë strehuar më shumë se 80 të rritur dhe fëmijë, përfshirë shtetas turq, ka thënë Ministria e Jashtme ukrainase.

Ukraina: Rusia bombardon një xhami që​ strehonte 80 persona

Ministria ka thënë se xhamia Sulltan Sylejmani i Madhërishëm në Mariupol është bombarduar nga “pushtuesit” rusë, raporton REL. Ukraina ka akuzuar Rusinë se nuk po lejon daljen e qytetarëve nga Mariupoli, dhe për pasojë qindra mijëra persona kanë mbetur të bllokuar. Rusia fajëson Ukrainën se ka dështuar në përpjekjet për evakuim. Ende nuk ka informacion nëse është vrarë apo plagosur dikush brenda xhamisë.

Moska, në anën tjetër, hedh poshtë vazhdimisht raportimet për shenjëstrim të civilëve. Putini per inat të Turqisë dhe shqiptareve, si Miloshevici në Kosovë, sot Rusia po bombardon xhamite ne Ukrainë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch. Sipas raporteve te rognaizatave ndekrombëtare, Serbia shkaterroi mbi 200 xhami në Kosovë

Derniers articles