23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ambasadori shqiptar në Abu Dhabi: Se shpejti do hapet ambasada e EBA në Tiranë për shkak intensifikimit të bashkepunimin me Emiratet

Ambasadori shqiptar ne Emiratet e Bashkuara Arabe z.Ermal Dredha ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch 

Abu Dhabi, 12 mars -Flamuri shqiptar kuqezi sivjet nuk valoi vetem për gjashte muaj rresht ne evenmentin nderkombëtar ne Expo-2020 ne Dubai por ai valon qe 12 vite në kreqytetin e Emirateve, rrespektivisht na ambasaden shqiptare ne Abu Dhabi qe i prine ambasadori Ermal Dredha. Marëdheniet mes EBA dhe Shqiperisë, bashkepunimi mes Abu Dhabi dhe Tiranës, për eskpozitën nderkombetare Expo-2020-Dubai,  për shqiptarët në Emiratat e Bashkuara Arabe…ishin keto temat kryesore që prekem për dy ore rresht me ambasadorin shqiptar në EBA më të cilin biseduam edhe per shume cka me interes kombëtar dhe nderkombëtar ne intervisten ekskluzive për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Gjate vizites se redaktorit te gazetes zvicerane Le Canton27.ch  si pjesemarresh i evenmentit boteror Expo-2020 ne Dubai ku po prezenton edhe Shqiperia dhe Kosova, ka vituar ambasadën shqiptare en Abu Dhabi, meqe rast ka zhvilluar nje interviste ekskluzive me ambasadorin shqiptar Ermal Dredha.  Ambasadori Dredha, që nga viti 2002 eshte pjesë e diplomacise shqiptare, rrespektivisht në shërbimin e  Jashtëm të RSH-së. Gjatë këtyre viteve ka shërbyer në sektorë të ndryshëm, por vlen të përmend, Pozicionin e Drejtorit të Protokollit të Shtetit, më pas Konsull i Përgjithshëm në Bari, Itali dhe prej muajit qershor 2016, Kurse qe gjashte vite eshte ambasador i RSH-së në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Fillimisht im petur per raportet mes Sqhiperisë dhe Emirateve te Bashkuara Arabe, ambasadori shqiptar ne Abu Dhabi per gazeten zvicerane Le Canton27.ch eshte përgjigjur se « Eshte kenaqesi te jap nje interviste kesaj radhe jo per ndonje media ne Emirate  as ne Shqiperi, por për nje gazete zvicerane Le Canton27.ch gjë kjo që deshmon qarte per prezencen dhe sukseset e shqiptareve ne bote, sidomos ne Zvicer ku jentoni dhe veproni ju atje. Sa i perket marëdhënetet mes vendit tone Shqiperisë dhe Emirateve, ato jane shume te mira. Keto marëdhmnie diplomatike me vendinm tone jane vendosur në qershor të vitit 1992. Nga atehere ne shqiptaret kemi pasur mbeshtetje te fuqishme nga Emiratet. E them ne shqiptaret sepse perveq ne Shqiperi Emiratet e Bashkuara Arabe ishin mjaft aktive dhe mbeshteten ne të gjitha format  Kosoven  ne momentet me te veshitira historike kur vendi perballej me lufte kunder agresorit serb. Atbote Emiratet pa hezitim  derguat trupat e veta si pjese e NATO-s per te vënien paqen dhe stabilitetin ne rajon. EBA-të kanë dhënë një kontribut të çmuar në ndihmë të vëllezërve tanë kosovarë, gjatë konfliktit me Serbinë në 1999, ku ndihma e tyre ka qenë shumë e rëndësishme, përfshirë ndërtimin e pistës së Aeroportit të Kukësit, e cila jo pa qëllim ka marrë emrin e Sheikh Sulltan Bin Zayed Al Nahyan (për nder të ish-presidentit të EBA-së, i cili nuk jeton më). Veq marëdhenieve tona miqesore dhe bilaterale me Emiratet kemi edhe bashkpunim nderkombëtar, meqe jeni aty ne Gjeneve ne OKB sigurisht e dini se ne vitin 2022 dhe 2023 Shqiparia dhe Emiratet jane bere dy aneterte reja, jane prezent ne KS te OKB-së ku do te punojme me agjenda te përbashketa ne avancimin e proceseve demokratike dhe te te drejtave te njriut ne mbare boten. Realisht, i jemi shumë mirënjohës EBA-ve dhe shpërblimi i vetme, është të na jepet mundësia e të tregojmë se Shqipëria është dhe do të mbetet një partner i besueshëm dhe një mik shume i çmuar për EBA-të në rajonin e Ballkanit, por dhe më gjerë. Në Konferencën e Donatoreve, EBA-të u përfaqësuan nga ambasadori i tyre në Bruksel, Belgjikë, i cili komunikoi zyrtarisht vendimin e qeverisë së EBA-ve duke akorduar 70 milionë euro në formë granti ( dhuratë). Kjo në fakt, ishte shuma më e madhe e dhënë nga një shtet i vetëm, gjë qe tejkaloi gjithë parashikimet tona, edhe pse ishim shumë optimistë për mbështetjen e tyre… »

Lidhur me punen dhe aktivitetet ne abasaden shqiptare en Abu Dhabi, ambasadori Dredha ne vazhdim ka then se « Ambasada shqiptare per here te parë është hapur ne vititn 2010. Ne fakt ne perfaqesohemi me Emiratet ende ne ambasaden e tyre ne Athine te Greqise. Mergjëthse deri tash kjo nuk ka penguar maredheniet tona te mira nderlidhes te bashkupnimit mes dy vendeve. Shpresojme se nje te aferme jo te largët do hapet ambasada e EBA edhe tek në Tirane per shkak instnsfiukimit te bashkepunimin dhe shume aktivtesh me Emiratete Bashkuara Arabe… »

Siq kemi raportuar qytetin e bukur turistik në Dubai te Emirateve te Bashkuara Arabe eshte hapur expozita nderkombëtare Expo Dubai 2020, panair ky i parë botëror në Lindjen e Mesme, ku po marrin pjese 192 vende anetare të Kombeve te Bashkuara, përfshirë këtu edhe Shqiperinë dhe Kosovën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga Dubai.

Kjo është një ekspozitë universale e hapur në Dubai nga 1 tetori te këtij viti, do qendroje e hapur për gjashte muajt e ardhshëm, deri më 31 mars 2022. Në fakt ekspozita ne fjalë ishte planifikuar të mbahej vitin e kaluar, por për shkaqe tashme te njohura, të pandemisë, ajo eshte hapur kete vit. Sipas organizatoreve Dubai, qendra e turizmit, tregtisë dhe biznesit në rajon, shpreson të rrisë ekonominë e saj , ku pret 100 milionë vizitorë. Ekspozita botërore në Dubai nën sloganin “Lidhja e mendjeve dhe krijimi i së ardhmes”, perfshinë një hapësirë ​​prej 438 hektarësh.

Duke folur per rolin dhe kontributin konkret te Emirateve ne Kosovë dhe Shqiperi z.Dredha shton se « Emiratet e bajkauar Arabe gjate luftes ne Kasovë, ndertuan nje aeroport te themi funksional per te mundesuar aroplaneve te zbresin per t’ju ofruar ndihma te zhvendosurve dhe refugjateve nga  Kosova qe gjendeshin ne Shqiperi. keshtu që, Emiratet jo vetem qe ishte prezent nder ne, por ndertuan edhe nje Aeroport të emërtuar “Zayed”, në nder të princit arab Zayed, i cili në vitin 1999, kur ne Kukës u hap kampin e refugjatëve per vëllzerit dhe motrat tona shqiptare te debuar nga regjimi diktatorial i Beogradit. Te njejtin aeroport, rishtazi e ka marrur nje kompani shqiptaro-holandeze qe sot po operojne, qe tash me eshte rikthyer në nje aereoport nderkombëtare. Du te shtoj se pista ishte shtruar ne ate kohe nga ata dhe kampi, ndersa sot eshte shndrruar nje aeroport fuksional me te gjitha sherbimet qe posedone nje aeroport nderkombetar. Emri Zajed ketu ne Emirate  eshte një emër i  madhe dhe i njohur per shkak misionit te tij humanitar. Zajed ishte njeriu, lideri kryesor i Emirateve 1971 kur jane krijuar shtet bashkuara te vendev arabe,  ku presidnti i saj  ka pasur nje vizion te gjerë  per tju ofruar ndihma gjitha vndeve me nevoja ne mbare boten. Ky ishte edhe inciatori kryesore qe dergoi trupat ne Kosove per t’ju bashkangjitur frocave nderkombetare NATO-s. Dhe ne per ketë  falenderuar Emiratet per kete ndihme, mbeshtetje kemi vene emrin e tij Sheik Zajed ne aeroporitn tone ne Kukës »

Se cilat kontribute apo projekte te Emirave te Bashkuara Arabe do t’i veqonte ambasadori shqiptar ne Abu Dhabi,  kesaj pyetje z.Dredha ju eshte përgjigjur se « lidhur me kontributet e Emirateve ne vendin tone jemi deshmitare se EBA gjitnnje ka qene afer nesh per gjera te pakëndshme, te veshitira. Siq e dini ne vitit 2019, na ndodhi nje  kastarofe me termentin qe goditi vendin tone me 26 nentor..Emiratet ishin  vendi i pare qe reagun me ndihma..duke na akorduar nje shume prej  3 miliarde ndihma. Dhe pas kater muajsh ne konferencen e famshme te donatoreve ne Bruksel,  aty Emiratet serish na mbeshteten kesaj radhe me 70 milione dollare, për cka ne jemi falenderues si nje vend mik me nje suport kaq të madh.

Ambasadori shqiptar ne Abu Dhabi: Mbi 2000 shqiptare jetojne dhe veprojne ne Emiratet e Bashkuara arabe, ne mesin e tyre mbi 50 studente

Ambasadori shqiptart me tutje ka folur edhe për Prezencës e Shqiperise ne ekspoziten nderkombëtare Expo-2020 Dubai, nder tjere tha se « Promovimi i pavioinit u be me 9 mars ku kushim nje karaneval te vizitave te shumta, kur ishte edhe kyemnistir yne Edi Rama. Aty pat nje sr aktivitetesh kulturore e sportive grupe folklorike nga Shqipria.. Ky është një aktivitet tepër ambicioz i EBA, ku do të marrin pjesë 192 shtete, mes tyre dhe Shqipëria dhe Kosova. Eshte nje moment shume i mire qe vendi yne Shqipêria prezenton ne kete evnement boterore. Prezenca e Kosoves ne kete ekspozite  me karakter  nderkombetar ka shume rendesi per shkak se ketu prezentojne shqipatret ne mesin e 192 vende nga  gjitha vendet anetare te OKB-së. Tre pilar kryesore..Mobiliteti (levizshmeria), Qendrueshmeria dhe Opurtuniteti. Ne si vend evropian, Promovuam historine tone, kuturen, traditat, ekonomine, turizmin etj..Ne ceremoine e rpomovizmit te pavijonit tone ne Expo2020 ne Dubai mori opjese edhe nje delagacon nga Tirana i kyresuar nga Kryemniistri shqiptar. Edi Rama me kete rast përmendi kontributin e Emirateve të Bashkuara në vitin 1999 në Shqipëri, gjatë kohës së eksodit të luftës në Kosovë. Gjatë një ceremonie të organizuar me rastin e Ditës së Shqipërisë në “Expo Dubai 2020”, Rama po ashut tha se “Shqipëria është midis atyre vendeve që mbeten për t’u zbuluar”. Rama shtoi se në ekspozitë marrin pjesë 192 vende të botës dhe pavijoni i Shqipërisë ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve për mrekullitë natyrore, trashëgiminë kulturore dhe energjinë zhvillimore të vendit. Ai shtoi, se Emirateve të Bashkuara dhe Shqipëria “kanë një historik solidariteti, humanizmi dhe miqësie.”

« Kane filluar fluturimet me dy vendeve nga Emirata ne Shqiperi, nga nje kompanit e njohur si DuabiFalill dhe Wizer drejt Tiranes. Kompania “flydubai” do të kryejë fluturimet dy herë në javë për në Tiranë duke u bërë linja e parë ajrore me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe qe me 28 mars nisi flutruimi impare ne Tirane. Kompania tjeter  ajrore qe operon drejt Tiranes esjte ajo me emrin Wizz Air… » ka shtuar ambasadori Dredha duke folur për shtimin e  levizjeve, bizitave te bizhnesmeneve, truiisteve dhe  qytetarëvetjera nga Emiratet drejt Shqipërrise dhe ansjslltas.

Ne fund i beme nje pyetje amabsadorit shitare ne EBA per prezencen, numrin e shqiptareve ne Emiratet e Bashkuar Arabe, për akitivtet, bizneset dhe stuimet. Lidhur me këte ambasadori Dredha ne fund per gazeten zvicerane Le Canron27.ch ka thenë se  « doren zemer prezenc e shqiptqreve ketu ne Emiratet e Bashkuara Arabene fillim ishte shume vogel, meqe edhe vone u zublua nder ne..per shkak e distances..Pas vitit 2005 nis vershimi shqiptareve drejt Emirateve të Bashkuara Arabe. Pra, mund t’ju them se sot ne Emirate, kryesisht ne Dubai dhe Abu Dhabi gjenden mbi 2000 shqiptare. Por bazuar nga numri i vizitore, numri i shqipatreeve ketio leviz deri ne 2500. E them me krenari se shqiptaret ost jane prezentuar me majft suksese ne këte vend. Kemi ketru shume biznesmen dhe afarist te suksesshëm. Kemi kompani te shqiptareve me nje histori te suksesve qe kane 150 puntorë, sikru ajo e biznbesmenit te njohur z. Briken Ndoja nga Elbasani..Ne Dubai kemi biznesmen dhe afarsit te njohure nga Kosova apo maqewdonia Veriore, patron te firmave te ndryshme te ndertimtarise dhe mobileve. Njeri nder ta eshte edhe Albert Leka kompani ne Doha Katar, Filipine, Poloni , Amerike etj.. Pastaj komania e njohur EKOLOG e Lazim Destanit, nje biznsmen tashme i njohur jo vetem nder shqiptaret por edhe në Zvicer dhe mbare botën etj.. Sa i perket studenteve ,intersimi tyre eshte i madh per te studouar ketu ne Emirate, sidomos ne Dubai te cilet jane te orientuar te studiojne kryesisht teologjine, islamin, Financa, Mjekësine, biznesin, ekonomne, bankiere etj..numri i tge cileve mund te sillet rreth 50 sish… »

Derniers articles