17 C
Berne
lundi 15/07/2024

MAROK: Rayan i rene ne bunar, nxirret  i pajetë

Mbrëmjen e së shtunës, ekipet e shpëtimit arritën të arrinin më në fund fëmijën 5-vjeçar, i cili ra në një pus pesë ditë më parë. Fatkeqësisht, Rayan nuk mbijetoi.

Marko, 5 shkurt -Rayan i vogël, i cili ra aksidentalisht në një pus në një fshat në veri të Marokut, vdiq pavarësisht përpjekjeve të pandërprera të shpëtimtarëve të vendosur për pesë ditë për të nxjerrë këtë fëmijë pesëvjeçar, fati i të cilit ka lëvizur gjithë mbretërinë dhe shumë më gjerë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju rferuar mediave botërore.

Pak para orës 22:00 të së shtunës, gazetarët e AFP panë babanë dhe nënën, me fytyrat e tyre të mposhtura, të hynin në një tunel të hapur nga shpëtimtarët dhe të komunikonin me pusin, nga i cili më pas u lirua fëmija. Ata dolën pak më vonë dhe u nisën me një ambulancë, pa thënë asnjë fjalë, nëna hipur përpara, me sytë e saj të ngulur në hapësirë. Pas një momenti konfuzioni, turma, e mbledhur për ditë të tëra, më pas u shpërnda në një heshtje zie, vuri në dukje AFP.

Ishte kabineti mbretëror që njoftoi vdekjen e fëmijës rreth gjysmë ore më vonë. “Pas aksidentit tragjik që i mori jetën fëmijës Rayan Oram, Madhëria e Tij Mbreti Mohammed VI thirri prindërit e të ndjerit, i cili vdiq pasi ra në një pus”, tha ai në një deklaratë.
U deshën pesë ditë që shpëtimtarët të arrinin tek fëmija, sepse ata fillimisht duhej të shponin një çarje të madhe të thellë dhe më pas një tunel horizontal. Përparimi i tyre u ngadalësua shumë nga natyra e tokës, disa shtresa ishin shkëmbore dhe të tjera shumë ranore.

« Hero »

Rreth orës 20 të së shtunës, një nga inxhinierët e shumtë të mobilizuar për të shpëtuar djalin kishte parashikuar disa orë shpime, për të mbuluar 80 centimetrat e fundit që ndanin shpëtimtarët nga xhepi ku ndodhej.

Rayan kishte rënë aksidentalisht në pusin 32 metra të thatë, të ngushtë dhe të vështirë për t’u aksesuar, i gërmuar pranë rezidencës së familjes në fshatin Ighrane, në provincën e Chefchaouen, në veri të mbretërisë, të martën. Duke hyrë në një çarje horizontale pasditen e së shtunës, ekipet e shpëtimit kishin vazhduar punën centimetër pas centimetri, duke gërmuar me dorë për të shmangur ndonjë rrëshqitje dheu.

Të shtunën në mëngjes, një kryeshpëtimtar Abdelhadi Tamrani kishte treguar se imazhet e dërguara nga një kamera inspektimi tregonin fëmijën « të shtrirë në anën e tij, nga pas » dhe se ishte « e pamundur të thuhej » nëse ai ishte gjallë. Por menaxheri kishte siguruar të mbante « shpresa shumë të mëdha » se ai ishte gjallë. Ekipet e shpëtimit ishin përpjekur të dërgonin oksigjen dhe ujë përmes tubave dhe shisheve në Rayan, pa qenë i sigurt se ai mund t’i përdorte ato.

Mijëra mbështetës kishin nxituar për t’u solidarizuar dhe kishin kampuar në vend, në këtë zonë malore të Rifit, në një lartësi prej afro 700 metrash. Përpara tunelit, duartrokitjet e forta përshëndetën çdo paraqitje të shpimtarëve, përfshirë vullnetarin Ali Sahraoui që gërmoi me duar në metrat e fundit. Ky pesëdhjetëvjeçar është kthyer në një “hero” në rrjetet sociale.

Fati i Rayanit ka ngjallur shumë simpati në rrjetet sociale anembanë botës, nga Magrebi në Irak, Jemen, Kanada apo Shtetet e Bashkuara, në të gjitha gjuhët. “Miliona njerëz në mbarë botën po mbajnë frymën”, komentoi një përdorues në Twitter. Një tjetër ngriti kapelën e tij për shpëtimtarët duke luftuar për njëqind orë: “Ata janë heronjtë e jetës reale. Kur jeta jote nuk llogaritet para një kauze fisnike”. Hashtag #sauvezrayan vazhdoi të kryesonte tendencat kryesore të Twitter në Marok të shtunën.

Ky aksident i bën jehonë një tragjedie që ndodhi në fillim të vitit 2019 në Andaluzi (Spanjë), ku dyvjeçari Julen vdiq pasi ra në një pus me diametër 25 centimetra dhe më shumë se 100 metra të thellë. Trupi i tij u gjet pas 13 ditësh kërkime në një shkallë të jashtëzakonshme.

Derniers articles