17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

JO, Pekin 2022: 168 atletë për ta bërë Zvicrën të shkëlqejë në Lojërat Olimpike

168 sportistë do të përfaqësojnë Zvicrën në Lojërat Olimpike që do të fillojnë më 4 shkurt në Pekin. Sipas shefit të misionit Ralph Stöckli, qëllimi i Olimpiadës Zvicerane është të përputhet me 15 medaljet e fituara në 2018 në Pyeongchang, nojfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prandaj 75 gra dhe 93 burra do të udhëtojnë në Kinë. Paqartësitë e fundit në lidhje me të përzgjedhurit janë hequr veçanërisht me 22 skiatorët që do të jenë pjesë e ekipit të skive alpine.

Kjo skuadër do të drejtohet nga Marco Odermatt, gjashtë herë fitues këtë sezon dhe kryesues i klasifikimit të përgjithshëm të Kupës së Botës. Nidwalden është pasuria kryesore e një ekipi që mund të shpresojë në mënyrë legjitime të fitojë medalje në të njëmbëdhjetë disiplinat. Kartat e tjera të skive zvicerane janë Beat Feuz, Lara Gut-Behrami, Corinne Suter, Wendy Holdener dhe Michelle Gisin. Vendet e fundit ekipore iu dhanë Noémie Kolly, Priska Nufer, Aline Danioth, Andrea Ellenberger dhe Yannick Chabloz.

Të apasionuarit pas skicross janë gjithashtu ndër pretendentët e metalit në Pekin. Megjithatë, me një mungesë të madhe: Marc Bischofberger. Medalistja e argjendtë e Lojërave Pyeongchang dështoi përballë konkurrencës së fortë të brendshme. Përzgjedhja gjithashtu nuk përfshin Sanna Lüdi, e cila u lëndua në një rënie në Idre Fjäll të dielën, por që mund të emërohet më vonë nga Olympic Zvicerane.

Kaçurrela Silvana Tirinzoni, 42 vjeç, është atletja më e vjetër në ekipin zviceran, ndërsa kërcyesi i skive dhe kampioni olimpik katër herë Simon Ammann po garon në Lojërat e tij të shtatë Olimpike!

Zgjedhja e Olimpiadës Zvicerane:

Biatlon (8). Zotërinj: Joscha Burkhalter (Zweisimmen), Niklas Hartweg (Wollerau), Sebastian Stalder (Alvaneu Bad), Benjamin Weger (Geschinen). Zonja: Amy Baserga (Einsiedeln), Irene Cadurisch (Maloja), Selina Gasparin (Lantsch/Lenz), Lena Häcki (Engelberg).

Bob (14). Zotërinj: Fabio Badraun (Luzern). Cyril Bieri (Vetroz). Adrian Fassler (Horgen). Simon Friedli (Fraubrunnen). Andreas Haas (Menznau). Michael Kuonen (Baltschieder). Sandro Michel (Gipf-Oberfrick). Luca Rolli (Thun). Michael Vogt (Wangen SZ). Zonja: Martina Fontanive (Zyrich). Melanie Hasler (Berikon). Nadja Pasternack (Meylan/FRA). Irina Strebel (Thalwil). Kim Widmer (Kloten).

Kaçurrela (12). Zotërinj: Peter De Cruz (Petit-Lancy). Pablo Lachat (Bussigny). Sven Michel (Matten b. Interlaken). Benoît Schwarz (Bülach), Valentin Tanner (Croix-de-Rozon). Zonja: Melanie Barbezat (Zollikofen), Carole Howald (Langenthal). Esther Neuenschwander (Zyrich), Alina Pätz (Matten b. Interlaken), Silvana Tirinzoni (Zyrich). Përzier: Martin Rios (Riedern). Jenny Perret (Lyss).

Hokej në akull. Zotërinj (25): Santeri Alatalo (Zug). Andres Ambühl (Davos). Sven Andrighetto (Wermatswil). Christoph Bertschy (Guin). Reto Berra (Bernë). Enzo Corvi (Davos). Raphael Diaz (Baar). Michael Fora (Camorino). Leonardo Genoni (Kilchberg). Gaëtan Haas (Biel). Fabrice Herzog (Baar). Gregory Hofmann (Davesko). Denis Hollenstein (Winkel). Romain Loeffel (Cureglia). Denis Malgin (Herrliberg). Christian Marti (Winkel). Simon Moser (Schlosswil). Killian Mottet (Belfaux). Mirco Müller (Winterthur). Joren Van Pottelberghe (Pieterlen). Ramon Untersander (Utzigen). Sven Senteler (Zug). Dario Simion (Zug). Joel Vermin (Berthoud). Yannick Weber (Meikirch).

Hokej në akull. Zonja (23): Andrea Brändli (Kloten). Nicole Bullo (Bedano). Lara Christen (Huttwil). Rahel Enzler (Unterägeri). Sarah Forster (Vicques). Sinja Leemann (Gossau ZH). Lena Marie Lutz (Buchs AG). Alina Marti (Bleienbach). Saskia Maurer (Röthenbach i.E.). Keely Moy (San Diego/SHBA). Aline Müller (Winterthur). Kaleigh Quennec (Commugny). Evelina Raselli (Zug). Lisa Rüedi (Uetikon am See), Dominique Rüegg (Rossrüti). Noemi Ryhner (Baar). Shannon Sigrist (Henau). Caroline Spies (Zwingen). Phoebe Staenz (Zyrich). Lara Stalder (Luzern). Nicole Vallario (Davesko). Stefanie Wetli (Rickenbach Sulz). Laura Zimmermann (Ringgenberg).

Toboggan (1). Zonja: Natalie Maag (Wernetshausen).

Patinazh artistik (2). Zotërinj: Lukas Britschgi (Schaffhausen). Zonja: Alexia Paganini (Zyrich).

Patinazh me shpejtësi (2). Zotërinj: Livio Wenger (Schenkon). Zonja: Nadja Wenger (Schenkon).

Skelete (1). Zotërinj: Basil Sieber (Samedan).

Ski alpine (11). Zotërinj: Luca Aerni (Mollens), Gino Caviezel (Pfäffikon ZH), Yannick Chabloz (Beckenried), Beat Feuz (Schangnau), Niels Hintermann (Zollikerberg), Loïc Meillard (Hérémance), Justin Murisier (Versegdermatès) , Stefan Rogentin (Lenzerheide), Daniel Yule (La Fouly), Ramon Zenhäusern (Visp).

Ski alpine (11). Zonja: Aline Danioth (Andermatt), Andrea Ellengerger (Hergiswil NW), Jasmin Flury (Monstein), Michelle Gisin (Engelberg), Lara Gut-Behrami (Comano), Joana Hählen (Münsingen), Wendy Holdener (Unteriberg), Noémie Kolly ( La Roche), Priska Nufer (Lungern), Camille Rast (Sion), Corinne Suter (Schwyz).

Skicross (7). Zotërinj: Joos Berry (Heiligkreuz SG), Romain Détraz (Forel VD), Al

Derniers articles