24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gjermania ndalon kanalin rus RT që emetohet ilegalisht përmes Serbise! Berlini i thote stop propagandes se Russia Today!

Berlin, 6 shkurt -Rusia Sot në shënjestër të Berlinit Gjermania ndalon kanalin rus RT në gjermanisht Pas këtij njoftimi, Moska reagoi ashpër dhe premtoi “masa hakmarrëse” ndaj mediave gjermane të pranishme në Rusi. Rusia ka keqperdorur dhe abuzuar ne emer te “fjales se lire” dyke bere propagande ne favor te vetes duke mbjellur urrejtje ndaj te tjereve, njofton gazeta zvicerane Le Casnton27.ch

Gjermania njoftoi të mërkurën ndalimin e transmetimit në territorin e saj të kanalit televiziv rus Russia Today, i akuzuar nga kritikuesit e saj si zëdhënës i Kremlinit, në një kontekst të tensioneve tashmë të forta midis perëndimorëve dhe Moskës në ‘Ukrainë.

Si përgjigje, Rusia të mërkurën premtoi « masa hakmarrëse » kundër mediave gjermane të pranishme në Rusi. “Ky vendim nuk na lë zgjidhje tjetër veçse të marrim masa hakmarrëse ndaj mediave gjermane të akredituara në Rusi”, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

Asnjë autorizim Transmetimi i « RT DE », i cili ka hyrë në shërbim më 16 dhjetor dhe tashmë i privuar nga shpërndarja satelitore, « duhet të pushojë » sepse « as nuk është kërkuar dhe as nuk është dhënë autorizimi i nevojshëm sipas ligjit për media ». në një deklaratë rregullatori gjerman i mediave ZAK.

RT Germany fillimisht u përpoq, nëpërmjet kompanisë së saj Holding, të regjistrohej në Luksemburg, por pa sukses. Si rezultat, kanali u rikthye pas një licence që grupi e ka në Serbi, një qasje që ZAK nuk e njeh. Programi RT DE ishte ende i aksesueshëm në faqen e tij të internetit dhe në një aplikacion celular deri më tani, pasi Youtube nga ana e tij kishte pezulluar llogarinë gjermane të Rusisë Sot që nga dita e lansimit të tij.

Derniers articles