25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Mediat e Iranit / Teherani: Sulmi i mbrëmshëm ishte një paralajmërim, mesim dhe ndëshkim i vogël për Izraelin. Ishte nje mesazh edhe për Amerikën  

Bernë, 14 prill-Sulmi i mbrëmshem i Iranit kunder izralit po u ndiq sa me interesim po aq edhe me shqtësim të madh nga mbare mediat boterore. Per te qene profesional dhe per t’mos qenë te njëanshëm gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka marrur edhe qëdrnimin e disa mediave iraniane se cfare mendojne dhe shkruajne ato për zhvillimet e fundit ne Lindjen e Mesme pas sulmit te Iranit me rakete mbi Izraelin, qe sipas tyre ishte mësim dhe ndëshkim per armiqte e tyre, zullumqaret shekullor.

Sardar Bagheri: Operacioni kundër Izraelit sipas mendimit tonë ka përfunduar/ Nëse regjimi sionist përgjigjet, reagimi ynë do të jetë më i ashpër (سردار باقری: عملیات علیه اسرائیل از نظر ما خاتمه یافته است/ اگر رژیم صهیونیستی پاسخ بدهد واکنش ما شدیدتر خواهد بود), rpaorton gazeta iraniane Fararu.com, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Sardar Bagheri: Operacioni kundër Izraelit sipas mendimit tonë ka përfunduar/ Nëse regjimi sionist përgjigjet, reagimi ynë do të jetë më i ashpër

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Sardar Bagheri, deklaroi se « ne nuk kemi ndërmend të vazhdojmë operacionin kundër Izraelit dhe se operacioni sipas mendimit tonë ka përfunduar dhe tha: Operacioni ishte një ndëshkim, por përgjigja e Iranit për çdo veprim do të jetë shumë më i madh… »

Irani paralajmëroi Amerikën « kundër çdo mbështetjeje dhe pjesëmarrjeje në dëmtimin e interesave të Iranit ». (سپاه به آمریکا «نسبت به هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران» هشدار داد)

Detaje të operacionit të premtimit Sadiq të Iranit kundër Izraelit/ Si u zbatuan tre valët e sulmit?Mbrëmë, si kundërpërgjigje ndaj sulmit të Izraelit ndaj ambasadës iraniane në Damask, Irani kreu operacionet e tij raketore dhe dronësh duke gjuajtur dhjetëra raketa dhe dronë në drejtim të Izraelit. Khabaronline raporton detajet e këtij sulmi, i cili u krye në tre faza të mëdha, raporton media iraniane Khabaronline.ir

Rasul Salimi: Njoftimi i Trupave të Gardës Revolucionare Islamike njoftonte për “gjuajtjen dhe goditjen e disa raketave dhe dronëve drejt Izraelit”. Gazeta Ma’ariv, duke cituar burime amerikane, konfirmoi se vlerësimet tregojnë se 150 raketa dhe dronë janë hedhur në drejtim të Izraelit, dhe objektivi më i rëndësishëm që është konfirmuar se është goditur nga një raketë deri më tani është aeroporti Ramon në jug të okupimit. Palestina në Negev (Negeb), e cila është një alternativë ndaj Aeroportit Eilat, ka qenë Zëdhënësi i ushtrisë izraelite njoftoi gjithashtu se aeroporti ushtarak izraelit është goditur nga një sulm raketor iranian.

Në lidhje me këtë dhe që në minutat e para të operacionit ushtarak të Iranit kundër Izraelit, përfaqësuesi i përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara njoftoi në një deklaratë: “Veprimi ushtarak i Iranit bazohet në nenin 51 të Kartës së Kombeve të Bashkuara në lidhje me mbrojtjen legjitime në përgjigje të agresionit. të regjimit sionist mbi Diplomati ynë ishte në Damask. Çështja mund të konsiderohet e përfunduar. Megjithatë, nëse regjimi izraelit bën një gabim tjetër, përgjigja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. « Ky është një konflikt midis Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit nga i cili Amerika duhet të qëndrojë larg. »

Kjo është hera e parë që Irani sulmon Izraelin nga territori i tij. Ne vazhdojmë të shqyrtojmë valët e sulmit të Iranit ndaj Izraelit:

Kishte tre sulme te furishme nga Irani drejt Izraleit…Vala e parë: Sulmet me dron

Al-Jazeera ishte agjencia e parë e lajmeve që raportoi një sulm në shkallë të gjerë me dron iranian në Izrael, duke cituar burime amerikane. Më pas, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha në një video-mesazh se vendi i tij është gati për një « sulm të drejtpërdrejtë » nga Irani. Duke iu drejtuar popullit të Izraelit, ai tha se sistemet mbrojtëse të Izraelit janë të përgatitura dhe forcat e armatosura janë të gatshme të reagojnë.

Publikimi i lajmit për fluturimin e dronëve nga Irani, që konsiderohet si pjesë e informacionit ushtarak, është bërë nga amerikanët për herë të parë dhe ky zbulim i lajmit për fillimin e operacionit të Iranit në Ukrainë ishte në përputhje me strategjia e medias perëndimore, të cilën Shtetet e Bashkuara e përdornin për të zbuluar informacione sekrete përpara çdo sulmi ushtarak rus. Më pas, ushtria izraelite në një mesazh në rrjetin social X shkroi se Irani “lançoi drone nga territori i tij drejt Izraelit dhe ky kërcënim do të marrë disa orë për të arritur në Izrael”.

Shumica e dronëve u panë në provincat Nissan, Basra, Nasiriyah, Sulaymaniyah dhe madje edhe provincën Anbar në pjesën më perëndimore të Irakut dhe në kufi me Jordaninë. Por rruga e dronëve hyri në Izrael duke kaluar përmes Irakut dhe më pas Jordanisë. Koha totale që këta dronë janë parë në qiellin e Irakut ka qenë 50 minuta dhe në këtë drejtim, Iraku, Jordania dhe Libani kanë bllokuar plotësisht të gjitha fluturimet e tyre deri nesër në mëngjes. Shtetet e Bashkuara, pasi njoftuan se kishin filluar sulmet e Iranit ndaj Izraelit, shtuan se presidenti Joe Biden, duke u kthyer në Shtëpinë e Bardhë, po monitoron vazhdimisht situatën.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë ka dhënë një mesazh se Amerika qëndron në krah të popullit të Izraelit dhe mbështet rezistencën e tyre kundër kërcënimeve të Iranit.

Përballë publikimit të lajmit për sulmin e Iranit ndaj Izraelit, gazeta “Times of Israel” citoi dy burime sigurie në Jordani të cilët shkruanin se mbrojtja ajrore e vendit do të rrëzojë “çdo dron iranian që cenon hapësirën tonë ajrore”. Kjo media citoi këto dy burime dhe shkruante se “mbrojtja ajrore jordaneze është e gatshme të përgjojë dhe rrëzojë çdo avion dron apo avion iranian që cenon hapësirën ajrore të këtij vendi duke përfshirë Jordaninë dhe Irakun”. Hadath raportoi gjithashtu se avionët luftarakë britanikë nxituan në ndihmë të Izraelit nga Qipro për t’u marrë me dronët iranianë.

Vala e dytë: boshti i rezistencës

Në të njëjtën kohë me sulmin me dron iranian, sipas një kompanie të sigurisë detare, Ansarullah i Jemenit filloi lëshimin e dronëve drejt Izraelit. Në solidaritet të tyre me palestinezët në Gaza, Houthi-t intensifikuan operacionet e tyre kundër Izraelit dhe aleatëve të tij, veçanërisht duke sulmuar anijet në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit. Lidhur me këtë, mbrëmë dhe në të njëjtën kohë me operacionin e Iranit, dhjetëra raketa u hodhën nga jugu i Libanit dhe nga Hezbollahu i Libanit drejt Al-Jalil dhe Lartësitë Golan. Ndërkohë, një burim sigurie i tha “Al-Arabiya” se grupet irakiane kanë kryer gjithashtu një sulm me dron nga zonat Akahat dhe Al-Rutba drejt Izraelit.

Vala e tretë: sulmet me raketa

Ishte ora 1:12 e mëngjesit kur një burim i informuar i tha IRNA se grupi i parë i raketave balistike iraniane u qëllua në objektiva thellë në territoret e pushtuara. Koha e lëshimit të raketave tregoi se raketat ishin planifikuar të arrinin në Izrael në orën 1:20, që është koha e vrasjes së gjeneral Soleimani. Vala tjetër e raketave u lëshua nga Tabriz, Isfahan, Kermanshah, Ilam dhe Shiraz drejt Izraelit, dhe sipas zyrtarëve amerikanë, ishin gjithsej 200.

Derniers articles