24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Mediat zvicerane flasin për aktivitetet kriminale të mafias serbe në Zvicër

Bernë, 15 prill -Droga, sulme, prostitucion. Ky pjesëtar serb i një bande të famshme vepronte nga Zvicra (Drogue, attentat, prostitution Ce Serbe membre d’un célèbre gang opérait depuis la Suisse) me kete titull media prestigjioze Blick shkruan sot per aktivitetet e mafias serbe në Zvicër, sipas të cilavë kjo bande kriminale po ben kerrdi në Zvicer. Se sa eshe e rrezikshme kjo mafia ne ne Zvcer, kete e deshmuan dite me pare edhe kantonit te Gjeneves dhe nga raportet e policise se kantoneve ku thuhet se mafia nga ballkani zhvillon aktivtete kriminale në Zvicer,  shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Pë rekte deshmojne edhe tituj e media zvcrane sai: « Policia zvicerane kerkon dy serbë, anetare te mafias Pink Panthers. Kerkohet burg dhe debim drejt Serbise »,  Pastaj TV shtetëro zviceran jep nje rportazh me titullin: « Mafia serbe: intervistë me Jérôme Pierrat, regjisor i dokumentarit « Serbia: milicët e krimit »Po ashut titullli tjeter se « I dënuar, një bos mafioz serb largohet nga Zvicra »..pra gjtha keta ttiuj deshmon se mafia nga ballkani ehste prezent ne Zvicer.

« Serbi Goran S. ishte anëtar i një prej bandave më famëkeqe të rrugëve në Evropë. Ai së shpejti do të dalë para një gjyqtari në Ticino. Rasti ofron një pasqyrë të rrallë të krimit të organizuar në Zvicër… » ka shkruar sot Blick, citon gazeta zvicerane ne shqip Canton27.ch

Mediat evropiane perkujtojne se « mafia serbe dy deceniet  fundit ne Serbi ishte më e pasur se qeveria. Kapitali i tij i konsiderueshëm u fitua përmes kontrabandës në të gjithë Evropën… »

United Tribunes ishin një nga grupet më të fuqishme në muzikën rock. Rrjeti i tyre shtrihej nga Suedia në Itali, nëpërmjet Turqisë dhe Zvicrës. Anëtarët e saj – kryesisht artistë luftarakë dhe gënjeshtarë nga Ballkani – ishin ngulitur thellë në kënetën e krimit të organizuar. Ata u përfshinë në përleshje të përgjakshme me grupet armike, shisnin drogë dhe vepronin si tutorë.

Pak më shumë se një vit më parë, shteti gjerman i dha një goditje të madhe kësaj bande. Oficerët e policisë sulmuan 50 bazat e banditëve, Ministria e Brendshme ndaloi grupin në të gjithë vendin. Në atë kohë, Goran S.* kishte kaluar tashmë 236 ditë në burg. Ky serb nga kantoni i Schaffhausen ishte anëtar i përhershëm i Tribunes së Bashkuar. Sipas hetuesve, ai merrte eksploziv për të kryer sulme, trafikonte kokainë dhe detyroi një grua hungareze të varfër në prostitucion.

Bandad kirminale  (mafia) serbe  donin të hidhnin në erë një makinë

Brenda një jave, burri do të duhet të përgjigjet për veprimet e tij përpara Gjykatës Penale Federale në Bellinzona (TI). Blick mori aktakuzën. Ai ofron një pasqyrë të rrallë në praktikat brutale të Tribunes së Bashkuar. Grupi është aktiv edhe sot, kryesisht në Bosnje.

Karriera kriminale e Goran S. filloi në vitin 2015, kur ai mori eksplozivët në Francë, të cilat fillimisht i ruajti në një garazh në Schaffhausen përpara se t’ua dorëzonte anëtarëve të United Tribuns në jug të Gjermanisë. Sipas Prokurorisë Federale, ata synonin të hidhnin në erë makinën e pronarit të një klubi nate armik. Motoja e bandës: « Zoti na ruajtë nga miqtë tanë, sepse ne vetë do të merremi me armiqtë tanë ».

Një grua hungareze duhej të bëhej prostitutë
Nga viti 2019, Goran S. dyshohet se, me një bashkëpunëtor, ka detyruar një grua hungareze të varfër në prostitucion. Gruaja, e cila nuk kuptonte gjermanisht dhe jetonte në vendlindjen e saj në një apartament të mbushur me plehra, pa energji elektrike dhe ujë, duhej t’u shërbente klientëve në kantonin e Cyrihut. Sipas aktakuzës, serbi e ka vëzhguar atë dhe ka përcaktuar vendin, kohën dhe shtrirjen e punës. Goran S. dhe bashkëpunëtori i tij personalisht kanë futur në xhep një pjesë të të ardhurave.

Ata kërkuan që hungarezja të mos refuzonte asnjë klient dhe të vazhdonte të punonte si prostitutë gjatë periudhës së saj, pavarësisht dhimbjeve dhe ngërçeve. Sipas hetuesve, asaj iu desh të fuste dy sfungjerë në vaginë, në mënyrë që klientët të mos e dallonin gjakderdhjen. Goran S. e kërcënoi se do ta rrihte nëse ajo nuk i bindej.

Përcjellje pavarësisht paaftësisë për punë
Rokeri gjithashtu duhet të dënohet për posedim të përshkrimeve të dhunës, pornografisë dhe për marrjen e paligjshme të përfitimeve sociale. Edhe pse ai ishte plotësisht i paaftë për të punuar pas një aksidenti, ai megjithatë fitoi para nga aktivitetet e tij të ndryshme, veçanërisht si shofer shoqërues. Ai nuk i tha Suvës, sigurimin e tij nga aksidenti.

As avokati dhe as Goran S. nuk donin të flisnin me Blick. Zyra e Prokurorisë Publike Federale gjithashtu nuk dëshiron të komentojë mbi dënimet me të cilat përballet. Serbi është ende i lirë, por kjo mund të ndryshojë së shpejti.

Derniers articles