23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Anti-mobilizimi në Rusi: Deri në 10 mijë euro bileta e fluturimit nga Moska drejt Beogradit

Beograd, 26 shtator -Pas 200 ditesh luifte mes Rusise dhe Ukraines dhe pas avancimit te fundit te forcave ukrainase duke rikthyer mijëra km katrore te pushtuar nga Rusia, presidenti rus Vladimir Putin ka shpallur mobilizim në Rusi. Mobilizimi rus ka provokuar nje ikje masovike te te rinjve nga vendi i tyre te cilet nje bilete Moske-Beograd po e paguajne deri ne 10 euro, raporton nga Serbia korrespondenti i gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Ky mobilizim ka shkaktuar panik dhe frike, tek popullata ruse sidomos tek te rinje te cilet qe tri dite rresht jane duke u larguar masovikisht nga vendi i tyre per tju shmangur veshjes se uniformes ushtarake ruse per dalur ne front lufte perballe ukrainasve.

Shpetimi kokes te nje rusi kushton 10 mije euro

Ky dezertim masovik i te rinjve rus ka bere qe çmimi i biletave Moskë-Beograd të shpërtheje deri ne 10 mije euro, njofton nga Serbia korrespondenti i gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, shumë rusë kanë ikur nga vendi i tyre në Serbi, një vend ku ata nuk kanë nevojë për vizë dhe i cili ka ruajtur lidhjen ajrore të shërbyer nga Air Serbia.

Mbi 100 mijë rusë iken në Serbi nga invazioni rus ne Ukraine

Sipas gazetave zvicerane le canton27.ch, duke ju referuar mediave serbe, shkruan se dhjetëra mijëra rusë janë shpërngulur në Serbi që nga fillimi i luftës së Putinit kundër Ukrainës – ata kanë hapur mbi 1000 biznese. Madje femijet e tyre kane filluar te vijojne mesimet ne Serbi. Do perkujtuar se para luftes ne Kosovë ne Beograd kisjte po ashtu mbi 10 mije shqiptare, ndersa sot jane vetem 5 mije sish. Autoritetet serbe nuk flasin se ku jane «avulluar» edhe 95 mije shqiptare tjere nga kryqyteti serb.

Cmimet astronomike te biletave i konfirmoi edhe vete presidneti serb Aleknsander Vucic. « Biletat Moskë-Beograd në tregun e zi u hodh në gati 9000 euro për shkak të mobilizimit dhe shumë gjërave të tjera”, ka thëne Vuçiq.

Përveç kësaj, shumica e fluturimeve të Air Serbia midis Moskës dhe Beogradit janë të rezervuara. Sipas agjencisë Flytime, është ende e mundur të fluturosh drejtpërdrejt nga Moska në Beograd me Air Serbia, ose nëpërmjet Stambollit me Turkish Airlines.

Derniers articles