17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Angelina Jolie qe dje u solidarizua me Kosoven, sot u solidarizua me Palestinen. Kerkon nga SHBA dhe Izraeli te ndalin luften mbi popullaten civile

Ish-ambasadori i vullnetit të mirë për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) denoncon abuzimet ushtarake të kryera nga ushtria izraelite në Gaza dhe bën thirrje për një armëpushim humanitar, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lufta Izrael-Hamas: Angelina Jolie është e indinjuar për palestinezët

Angelina Jolie ka punuar për më shumë se 20 vjet me UNHCR, Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët. Ajo ishte Ambasadore e Vullnetit të Mirë nga viti 2001 deri në 2012, më pas e dërguar speciale nga 2012 deri në 2022, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Duke ndërhyrë përmes llogarisë së saj në Instagram lidhur me ngjarjet tragjike që përgjakën Rripin e Gazës, Angelina Jolie shprehu indinjatën e saj të mërkurën, më 1 nëntor. “Është bombardimi i qëllimshëm i një popullsie që është bllokuar dhe nuk ka ku të ikë. Gaza ka qenë një burg në ajër të hapur për gati dy dekada dhe tani po shndërrohet në një varr masiv”, ka shkruar aktorja dhe aktiviste e të drejtave të njeriut.

Atë që e bëri dje Angelina Jolie në Kosovë, sot po e ben per Palestinen.

Do përkujtuar se Agnelian Jolie me mision paqësor dy herë ka vizituar Kosovën, në vitin 1998 kur nisi eksodi masiv në Kosovë dhe ne dhjetor të vitit 2002 kur Kosova ishte tashmë e lirë, e cila kishte pritur Vitin e Ri bashkarisht me trupat amerikane, forcat e NATO-s dhe shqiptarët në Kosovë. Ajo aktivitetin e saj si ambasadore e OKB-së e vazhdoi edhe pas luftes ne Kosovë, se fundit me mision te ngjajshëm humanitar sikur Zvicra dje ne Kosovë e sot në Afghanistan. Nga ditari i Angelina Jolie për Kosovën (“Angelina Jolie’s Kosovo Journal”, December 24, 2002 London England ) quhet ky ditari i yllin botëror, bukuroshes së planetit Angleina Jolie e cila në ditarin e saj prej 15 faqesh bën fjalë për luftën dhe eksodin e shqiptarëve nga Kosova, për refugjatët dhe spastrimet etnike serbe.
“Forcat serbe dëbuan me force nga Kosova, shqiptarët nga vatrat e tyre etnike..” kishte thene ne Gjenevë Angelina Jolie gazetarit nderkombëtar Nefail Maliqit, nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Familje të tëra janë vrarë”

“40% e të vrarëve janë fëmijë të pafajshëm. Vriten familje të tëra. Ndërsa bota shikon, dhe me mbështetjen aktive të shumë qeverive, miliona civilë palestinezë – fëmijë, gra, familje – ndëshkohen dhe dehumanizohen kolektivisht, ndërsa privohen nga ushqimi, ilaçet dhe ndihma humanitare. Ish Ambasador i Vullnetit të Mirë për Kombet e Bashkuara Komisioneri për Refugjatët (UNHCR). Duke mbajtur qëndrimin e kundërt të qeverisë së Shteteve të Bashkuara, amerikano-kamboxhianja u bëri thirrje gjithashtu autoriteteve më të larta botërore në favor të një armëpushimi humanitar. “Duke refuzuar të kërkojnë një armëpushim humanitar dhe duke penguar Këshillin e Sigurimit të OKB-së që të imponojë një të tillë për të dyja palët, liderët botërorë janë bashkëfajtorë në këto krime,” denoncoi ajo.

Derniers articles