13.6 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Lajmi fundit nga Brukseli: Zyrtaret e BE-se thone se dialogu Kosove-Serbi eshte aktualisht shpinde per shpinde. Albin Kurti nuk leviz dot nga qendrimet e tij, si lideret e mehershem!

Bruksel, 8 tetor -Në rajonin e Mardinit, në Bruksel, mes kryeministrit kosovar dhe presidentit serb në Rien Donne. Të dyja palët janë mbajtur në pozicionet e tyre, por diskutimet do të vazhdojnë.

Lajmi fundit nga Brukseli: Zyrtaret e BE-se thone se dialogu Kosove-Serbi eshte aktualisht shpinde per shpinde.

Albin Kurti nuk leviz nga qendrimet e tij, si lideret e mehershem, njofton nga Brukseli gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përçuesit e Serbisë dhe Kosovës janë ndarë të martën në një pikë kontrolli brenda një takimi të ri nën patronazhin e Bashkimit Evropian, në Bruksel, por ata madje pranojnë diskutimet e tyre ”, njoftoi përfaqësuesi evropian Miroslav Lajcak.

« Ky është takimi i parë me Albin Kurtin si Kryeministër i Kosovës. Nuk mund të jetë e lehtë, por është e rëndësishme që është një gënjeshtër, » tha ai. « Të dy dirigjentët kanë një shkëmbim shumë të hapur dhe të sinqertë në të cilin marrin pjesë çdo dialog, dhe procesi dhe ai që pason « .

Ne Bruksel pajtohen palet per asgje. Kryeministri kosovar nuk leshon pe!

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dha një version shumë optimist të polemikës. « Ne nuk u pajtuam absolutisht për asgjë. Njerëzit më pyesin « kur e keni njohur Kosovën e pavarur? » Unë i thashë ‘kurrë’, dhe ajo shpërtheu, « tha ai.

« Unë kurrë nuk kam marrë pjesë në këtë lloj takimi në jetën time. Një mungesë totale e përgjegjësisë, « u ankua ai. « Sapo na shkoi në mendje atëherë. Askush nuk dëshiron të vazhdojë dialogun. »

Ribashkimi është i pari i fitores historike të Albin Kurtit në Kosovë për zgjedhjet parlamentare të shkurtit. Kryeministri, anëtar i lëvizjes reformatore Vetëvendosje, u zotua të marrë një qasje të re në bisedimet me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Ky konkurs është « shumë afër », konfirmoi një nga pjesëmarrësit. « Arsyeja që procesi po pranohet në mënyrë të vazhdueshme është shumë pozitive. »

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, eksploron pjesërisht rrjetën e propozimeve të tij nga presidenti serb. “Ribashkimi është konstruktiv nga ana jonë. Ne po marrim pjesë në këtë proces, i cili është i ndryshëm, ”njoftuan mediat kosovare.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...