1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Kryeministri Albin Kurti ne Foruminin nderkombëtar të Paqes në Paris, te prirë nga Macron dhe Kamala Harris

Bernë, 11 nentor -Presidenti francez Emmanuel Macron dhe nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara Kamala Harris sot kane nisur Forumin Ndërkombëtar te Paqes në Paris, kushtuar këtë vit kapërcimit të ndarjeve globale, ne te cilin forum eshet ftuar edhe kryemnistri i Kosovës Albin Kurti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Emmanuel Macron dhe Kamala Harris do të hapin zyrtarisht Forumin të enjten në orën 17:00, në Grande Halle de la Villette, së bashku me presidentin nigerian Muhammadu Buhari dhe kryeministrin e Bangladeshit Sheikh Hasina.

Tridhjetë krerë shtetesh dhe qeverish priten personalisht në këtë takim të katërt vjetor, të kërkuar fillimisht nga Emmanuel Macron, i cili do të mbahet deri të shtunën. Ne mesin e  dhjetra burreshtetasve dhe krerve te qverive bopterore ne ket forum ndekrombëtar eshte ftuar edhe kryeministri i Republikes se Kosovës Albin Kurti. Mesohet po ashtu se ne kete forum eshte ftuar edhe Serbia nga perfaqesuar nga Bernabic.

Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch forumi ne fjalë u themelu në vitin 2018, synon të krijojë një takim të rregullt të vendimmarrësve botërorë në Paris, si ajo që bëhet në Davos për çështjet ekonomike ose në Mynih për çështjet e sigurisë, dy ngjarje shumë të njohura në çdo fillim vit. “Objektivi është të sigurohet një platformë ku Shtetet por edhe aktorë të tjerë takohen për shumë tema si klima, shëndetësia, ekonomia sociale dhe solidariteti, çështjet dixhitale”, shpjegon Drejtori i Përgjithshëm i Forumit, Justin Vaïsse.

Udhëheqësit e organizatave ndërkombëtare (OBSH, FMN, Banka Afrikane për Zhvillim, Programi Botëror i Ushqimit …), kompanive (Microsoft, Google, Youtube …), OJQ-ve dhe fondacioneve (Melinda Gates, Georges Soros …) do të marrin pjesë gjithashtu në panele të ndryshme të planifikuara për tre ditë rresh

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...