3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Kryeministri shqiptar Albin Kurti në CNN: Nuk ia kemi frikën Serbisë e cila është në anën e Rusisë!

Washington, 4 prill -Kryeministri shqiptar Albin Kurti në një intervistë ekskluzive për TZV prestigjioz amerikan CNN i ftuar special në emisionin “The Global Brief” me Bianca Nobilo ka folujr per Kosoven dhe ballkanin perballe invasionit rus ne krfaine si dhe rolin e NATO-s ne keto zhvillime te fundit. Kryeministri i Kosovës  Kurti  për CNN nder tjera  ka thënë se presidenti Rusisë Vladimir Putin duhet të përballet me gjykatën për krime lufte në Ukrainë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kurti: Kosova e gatshme te jet anetare e NATO-s Albanian / Prime Minister Albin Kurti on CNN: We are not afraid of Serbia, which is on the side of Russia!

Shume analiste ne Prishtine, Tiranë dhe ata nderkombëtar Albin Kurtin e konsideorjne si lider nr 1 në  ballkan. Sipa styre, Kuriot eshtë i pari dhe i vetmi lider shqiptar qe nuk belbezon ne tv boterore berr berr..sikur disa qe sun i bojn dy fjale qift. Albin Kurti eshte me shume se nje kryeminister, me shume se nje lider, eshte gjeni! Lumë Kosova, lumë shqiptart qe e kane. E pate, e degjuat ne CNN “antiamerikanin” – Albin Kurtin. Tash e qarte pse Vucici, Beograi dhe Serbia ja ka drojen ketij njeri!
Kryeministri shqiptar z.Kurti ne vazhdim për tv amerikan tha se Putin duhet të përballet për krime lufte, foli për mundësinë e Kosovës për anëtarësim në NATO, për fuqizimin e kapaciteteve të ushtrisë tonë dhe se nuk ia kemi frikën Serbisë e cila është në anën e Rusisë.
Albin Kurti: Krimet e Putinit janë të tmerrshme, ai duhet të përballet me drejtësinë

“Krimet e tij të tmerrshme që kemi parë të kenë ndodhur në Ukrainën lindore janë përfundimisht krime lufte. Unë besoj se Kremlini ka urdhëruar makinerinë ushtarake për këto krime mbi civilët e paarmatosur dhe një të njëjtën kohë ai (Putin) duhet të përballet herët ose vonë me tribunalin ndërkombëtar”, ka thënë Kurti.

Duke folur rreth anëtarësimit në NATO, kryeministri Kurti ka theksuar se Prishtina zyrtare synon aderimin sa më të shpejtë në Aleancën Veri-Atlantike.

“Kosova ende nuk është anëtare e NATO-s, por ne kemi NATO-n në Kosovë. Drejt anëtarësimit në NATO, qëllimi ynë është që së pari të përfshihemi në Programin e Partneritetit për Paqe”, tha Kurti duke shtuar se NATO është pjesë e historisë së Kosovës.

Ai gjithashtu ka përmendur faktin se katër vende të NATO-s ende nuk e kanë njohur Kosovën, por shpreson se ato të ndryshojnë qëndrimin e tyre, teksa shtoi se Rusia nuk mund të ndalojë anëtarësimin e saj në organizatën më të fuqishme në botë.

“Ne dëshirojmë t’i bashkëngjitemi NATO-s, sa më shpejt aq më mirë”, u shpreh kryeministri shqiptar ne Prishtine. Kurti ka folur edhe për zhvillimet në Ukrainë, për të cilën ka thënë se ka nevojë për më shumë ndihmë nga NATO-ja, teksa ka përkujtuar se Kosova ka dënuar agresionin ushtarak rus dhe i ka dhënë mbështetje popullit ukrainas në luftën e tyre.

CNN: Russia’s War on Ukraine/ Finland, Sweden and Kosovo start looking toward NATO
Kosovo PM: Putin Should Fave a War Crimes Trial Kosovo
PM: Ukraine needs more help from NATO Kososo
PM: Kosovo NATO have intertwined Histories! Kodovo
PM: On risk of Wider Regional Tensions
https://youtu.be/PKSKae5Ep38

 

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...