15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Kosovë, Zorica, nëna serbe e djaloshit të plagosur në Shtërpc ka ndryshuar deklaratën ?!..

Prishtinë, 8  janar -Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e së premtes së 6 janari në Shtërpcë të Republikës së Kosovës, incident ky i cili eshte denuar nga instiucionet vendore dhe ato nderkombëtare, shkruan nga Prishtina, korrespodenti i gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Zorica Stojanovic: Falemnderit Zotit djali im është mirë!

Siq kemi raportuar dje, me armë zjarri u plagosën dy persona të komuniteti serbë ne Kosovë. Njëri nga ta është femiu 11-vjeçar. Pas nje serish reagimesh, disa orë pas incidentit është deklaruar edhe nëna e 11-vjeçarit znj.Zorica Stojanovic. Ajo, nder tjera ka thënë se, ka dëgjuar se i dyshuari ka gjuajtur në asfalt me armë, teksa më pas plumbi ka goditur rastesisht fëmijën e saj…

Por duket  nëna serbe ka « hanger » fajlet si duket nga presionet e doshta edshe nag kërcnimet. Por znon ja Stefanovic, e ëma e Stefanit, 11-vjeçarit të plagosur në Gotovushë të Shtërpcës, ndërron deklaratën.Pse?  Ajnio sot ka delur me nje veruison te ri te deklrataes se i « dyshuari shtiu në djalin tim me qëllim për ta vrarë… » shrkuajne mediat serb,du  duke cituar Radiotelevizionin Graçanica qe njihet si nje tv proregjmit të  Vucicit.  Ajo më herët i kishte thënë Telegrafit serb dhe emdiave tjera ne Beograd se » i dyshuari kishte shtënë në asfalt… », citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Me fjalë të tjera, e paskan detyruar të thotë (lexo:të gënjejë) ashtu, sepse deklarata e djeshme nuk i shkonte për shtati diskursit të Beogradit, i cili me çdo kusht kërkon fajtorë shqiptarë dhe viktima serbe.., Pra, nëna harron plagën e djalit dhe hedh vallen e djallit!

Ndryshe, Gjykata Themelore në Ferizaj ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore për caktimin e masës së paraburgimit prej një muaj për Azem Kurtaj, i cili dyshohet se për tri vepra penale “Vrasje në tentatië”, “Përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm” dhe “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...