24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

“Dhurata” e NATO-s per Krishtlindjet ortodokse per Vucicin / KFOR i përgjigjet negativisht presidentit serb për hyrjen e 1000 trupave serbe në Kosovë

Prishtinë, 8 janar -Do përkujtuar se presidenti serbe Vucic para nje muaji kihste kerkuar instalimine e 1000 triupave serbe ner Kosove gjoja për « mbrojtur serbet ne Kosovë », kerkse kjo qe ne menyre inderket ka injoruar rolin e ndekrombëatreve ne rajon te cilet per mision kane ruajtjen e paqes dhe stabilietin ne Kosovë për te gjthe qyteraet.

“Dhurata” e NATO-s per Krishtlindjet ortodokse per Vucicin

Pak orë para Dites së Krishtlindjeve ortodokse, presidenti serb Aleksander Vucic ka pranuar nje « dhurate » te keqe nga Prishtina, rrespektivisht nga KFOR-i te cilet kane refuzuar kërkesën e tij, për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Vucic ka thënë se « të gjithë e dinim dhe e prisnim atë përgjigje », por në fakt vetem Vucic nuk e dinte, ndryshe nuk do t’ia ishte bere ket kerkese KFOR-it per t’u kompremtuar para popullit te tij dhe nderkombëtareve, i cili deshti te bente fushatë, por i doli bumerang, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke shtuar se NATO dje (1999) nuk kishin debuar forcat serbe, qe ato sot te hynin ne Kosovë!

“Në letrën e tyre të përpiluar me kujdes drejtuar Qeverisë së Serbisë, të cilën e kam marrë edhe unë, ata janë përgjigjur se besojnë se nuk ka nevojë për kthimin e ushtrisë serbe në territorin e Kosovës e M., duke iu referuar Rezolutës 1244. Por, ata nuk i janë referuar pjesës së Rezolutës, pasi nuk kanë të drejtë të refuzojnë kërkesën. Ata i janë thirrur normës për të ruajtur rendin. Kanë bërë një gabim tjetër”, ka thënë Vuçiq.

Ky dështim i Serbise me pretendimet për te hyre ne Kosovë me 100 ushtarë serbe, nuk eshte i pari, nëse përkujtojme një tren serb më 15 janar 2017 i cili po ashtu ishte ndalur te hynte ne Kosovë pa lejen e Prishitnes zyrtare. Treni i cili ishte i mbështjellur me plotë afishe nacionaliste e postera me kryqa dhe freska ortodokse (për servilizëm, për t’i hyre në hatër Evropës) por policia e Kosovës e kishte ndaluar trenin e Serbisë që të hyjë në territorin e Kosovës!Pristina Spannungen zwischen Servien und Kosovo

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...