22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Gjermania merr komandën e Forcës së Gatishmërisë së Lartë të NATO-s. Vendos mijëra ushtarë në gjendje gatishmërie!..

Bernë, 9 janar -Gjermania na sot zyrtarisht ka marrur komandën e forcës ushtarake me nivelin më të lartë të gatishmërisë në Aleancë, duke vendosur disa mijëra ushtarë në gjendje gatishmëri, gati për t’u vendosur brenda pak ditësh, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch duke ju referuar burimeve te NATO-s

Task Forca e Përbashkët e Gatishmërisë Shumë të Lartë (VJTF) u krijua në vitin 2014 si pjesë e përforcimit të Forcave të Reagimit të NATO-s, pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia dhe krizave në Lindjen e Mesme. Gjermania pason Francën, e cila mori komandën në vitin 2022. Në përgjigje të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia shkurtin e kaluar, Aleanca vendosi elementë të VJTF në Rumani në misionin e parë të mbrojtjes kolektive të Forcave.

« Gjermania është një aleate e rëndësishme dhe ne i falënderojmë ata që pranuan komandën e VJTF në 2023, » tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu. Ndërsa lufta e paligjshme e Rusisë në Ukrainë vazhdon të kërcënojë paqen dhe sigurinë në Evropë, vendosmëria e NATO-s për të mbrojtur dhe mbrojtur çdo centimetër katror të territorit aleat duhet të jetë pa dyshim. Si reagues i vijës së parë, VJTF është një komponent thelbësor i mbrojtjes sonë kolektive. Marrja e komandës së kësaj force nga Gjermania është një demonstrim elokuent i përkushtimit dhe aftësive të këtij vendi. »

Në vitin 2022, komandën e saj e mori Holanda. Dorëzimi u bë të premten mes holandezes Jeannette Morang dhe admiralit gjerman Thorsten Marx.

“Pas pushtimit rus të Ukrainës, kjo forcë u aktivizua si një grup pune i përbashkët me gatishmëri shumë të lartë”, shpjegoi Jeannete Morang.

« Ajo është vendosur tani dhe detyra e saj është të pengojë Rusinë, të sigurojë kohezionin midis aleatëve të NATO-s. Aftësitë luftarake detare të NATO-s janë gjithashtu në vend për të mbrojtur aleancën, në rast nevoje, » tha ajo.

Forcat e Përhershme Detare të NATO-s ndahen në katër grupe: dy Grupet e Përhershme Detare të NATO-s (SNMG1 dhe SNMG2) dhe dy Grupet e Përhershme të Kundërmasave të Minave të NATO-s (SNMCMG1 dhe SNMCMG2). Këto katër grupe janë pjesë e forcës së reagimit të shpejtë të Aleancës, Forca e Reagimit të NATO-s.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...