12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Këmbët e Shaqirit dhe Xhakës me kolegët zviceranë në Katar ia bënë ferr mbrëmjen Serbisë, ja dhanë biletën për Beograd!

Bernë, 2 dhejtor -Këmbet e Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhakës me kolegen zvicerna, ia bëjnë ferr mbrëmjen Serbisë, ja dhane bilete për Beograd! Zvicra me zemër të madhe, ka shënuar fitore me rezultat 3:2 ndaj Serbisë, në ndeshjen e xhiros së tretë të Kampionatit Botëror.. Xherdan Shaqiri dhe kapiteni Granit Xhaka, me Zvicrën paketojnë Serbinë për Beograd, ka shkruar gazeta zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch

Shqiptaret, rezistence ne Kosove, rezistence ne Zvicer me fitore! Serbët, kapitulim në Kosove (1999) Kapitulim në Zvicër (2022) nuk e lejojne të shkojne në botëror

Selektori i Zvicrës, Dragan Stojkoviq, kokulur lëshon fushën drejt në teshatore dhe për të marrë pajisjet për të hipur në aeroplan drejt Beogradit.

Xherdan Shaqiri, një bombardues i pamëshirshëm, kapiteni Granit Xhaka, dirigjent i lojës, së bashku me shokë. Xherdan Shaqiri, i pari bombardoi portën e Serbisë.

Në minutën e parë, Zvicra filloi me sulme, Shaqiri godet por topi bllokohet, në 16-sh deri të Xhaka edhe ky pa sukses e as Embolo, Serbia shpëton. Zvicra me fat në minutën e 11-të, shtylla e shpëton pas goditjes së Dushan Tadiçit nga rreth 20 metra.

Në minutën e 20-të, Xherdan Shaqiri – mjeshtër i golit, 0:1. Shaqiri ynë, nga rreth 12-13 metra godet në mënyrë mjeshtërore duke e bombarduar portën e Serbinë. Ai godet me zgjuarsi e në këndin e majtë të portierit Milinkoviq – Saviq.

Një pakujdesi në mbrojtjen e Zvicrës, iu kushtoi në minutën e 27-të. Aleksandar Mitroviq ka shënuar me kokë në këndin e majtë, 1:1. Në minutën e 30-të, Xherdan Shaqiri i pafat, përballë portierit por për fat të keq të tij gjuajti jashtë shtyllës së majtë.

Mbrojtja jo në nivelin e duhur në minutën e 35-të, ndërsa Dushan Vllahoviq ka shënuar për 2:1. Zvicra këndellet shpejt dhe nuk lë vend për gëzim të gjatë për serbët. Embolo dinak, nga afërsia tund portën e Serbisë pikërisht në minutln e 44-të.

Pjesa e dytë dhe gëzim i papërshkrueshëm. Në minutën e 48-të, Freuler nga rreth 11-12 metra godet bukur, portieri serb në të djathtë e topi në të majtë, 2:3.

Nje dite para ndeshjes gazeta zvicerane Le Canton27.ch kishte shkruar se « nuk ka shansë të fitoj Serbia sa të jenë këmbet e Shaqiri dhe Xhakës.. »

Turpi serb pa kufijë, agresiviteti, provokimet edhe në Zvicër. Sulmuan kapitenin e ekipit zviceran Xhakën, kur diktuan se po humbin lojën!..

Aucune description de photo disponible.Në minutën e 57-të, Breel Embolo, më lehtë e kishte të shënoi se sa të dështoi nga afërsia, por çuditërish gjuan mbi portë. Xherdan Shaqiri u zëvendësua në minutën e 69-të nga Zakaria. Në minutën e fundit, serbët provokojnë keq Granit Xhakën. Fillon konflikti. Ndërhyjnë për t’i ndarë. Mitroviq pa fije turpi  provokon Xhakën. Xhaka nuk duron, një përleshje e shkurtër dhe evitohet më e keqja.

Pamjet sontme ne Katar ne dneshjen mes Zvcrfes dhe Serbisë na e perkujtuan vitin 2014 ne Beograd, Xhaka si luan perballe shtate serbeve. Për ne si shqiptare në Zvicer eliminimi i Serbise ka vlerë më të madhe se vetë kupa e botës!.. » i kane thënë gazetes zvicerane Le Canton27.ch tifozet shqiptaret nga Kosova, pas perfudnmimit te ndeshjes mes Zvicres dhe Sebrise, ku ne qender te qytetit kishin dalur te festojnë bashkarisht fitoren e Zvicrës.

Njiohesit e futbollit ne Zvicer pas lojes kane komentuar ndeshjen, sipas te cileve futbollistet e Zvcres bene dhe loje ehd efituan., Kurse serbe u treguan agresive dhe dshtuan. Serbet agresivitetin ne fund e paguan me humbje (3:2) sikur Serbia qe humbi ne vitin 1999.

Brazili përfundon në vend të parë me 6 pikë, pasojnë Zvicra me 6, Kameruni 4 dhe Serbia e fundosur me 1 pikë. Zvicra do të takohet me Portugalinë dhe Brazili me Korenë e Jugut në të tetën e finales.Peut être une image de 9 personnes et texte

Derniers articles