4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Sonte ndeshja e shumëpritur Zvicra-Serbia. Zviceranët dhe shqiptarët sytë kah NATI. Tifozet kosovar: Ska shansë të fitoj Serbia sa të jenë këmbet e Shaqiri dhe Xhakës

Bernë, 2 dhjetor -Sonte ne Katar do ballafaqohen ekipim i Zvicrës dhe Serbisë, që ka zgjuar intersim dhe kureshtje të madhe. Një ndeshje më shumë se një ndeshje futbolli.  Një ndeshje që sjell emocione të mëdha jo vetëm në Zvicër por kudo që jetojnë e veprojnë shqiptarët, njofton gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbet thone se do te fitojnë, kurse zviceranet dhe shqiptaret thone se do të fitojnë më të mirët! 

Kapiteni Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, pritet të startojnë nga minuta e parë si gjithmonë për kombëtaren e Zvicrës. Dy emra që dridhen Kaliningradin me 22 qershor të vitit 2018, ku errësuan Beogradin dhe Serbinë në minutën e 90-të, mposhtën Serbinë me rezultat 2:1 dhe eliminuan nga Kampionati Botëror. Golat e Xhakës dhe Shaqirit, gjithmonë do të mbesin në kujtesën e secilit shqiptar, gjithmonë do t’i kujtojnë serbët golat e nokautit në Kaliningrad.

Sot në orën 20.00 në stadiumin “974” në Doha, Zvicër – Serbi, një finale për vend të dytë. Brazili kryeson me 6 pikë, pasojnë Zvicra 3, Kameruni 1 dhe Serbia me 1 pikë. Xhaka e Shaqiri me shokë, o sot o kurrë, nxirrni Serbinë jashtë Kampionatit Botëror! Sot është mbrëmja juaj, fitorja nuk ka të paguar, do të jetë festë e dyfishtë, përveç kualifikimit edhe eliminimi i Serbisë.

Gazetari shqiptar në (FIFA) Zvicër: Ska shanse te fitojë Serbia sa të jenë këmbët e Shaqirit dhe Xhakës  ne NATI 🇨🇭🇦🇱

Ouvrir la photoNje dite para ndeshjes mes Zvicres dhe Serbise gazeta zvicerane Le Canton27 ka zhvilluar me tifozet zviceranë, serbe dhe shqiptare ne Zvicër. Asnjë zviceranë dhe shqiptarë nuk thanë se do te fitoje Serbia, por as serbet nuk thanë se do te fitoj Zvicra. Secili thoshte se « ne dom te fitojmë »

Ana Roch, deputete ne Gjenevë për gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka thne se prfet n je loje intersante qe besoj se do te fitojne me te mirët. Ajo thote nuk feh deshiren se Zvicra do te fuitoj 1:0 përballe Serbisë. Ndersa nje serb ne Bernë që deshi te mbetet anonim tha se Serbia do te fitoj përballe Zvicrës.

Kurse z.Ueli Leuenberger « Të fitojë më i miri. Dhe sigurisht shpresoj që skuadra zvicerane të fitojë. Le të jetë një ndeshje sportive pa ngjyrime nacionaliste. FairPlay dhe suksese për ekipin zviceran.«

« Sot do t’i tregojme zviceraneve dhe shqiptareve se kush ehste Serbia » ka thne A.M. Ndersa Mehemtali Arifi, Haqif Haziti, Naim Avdyli disa kosovare ne Zvicer te cilet me padurim po e presin ndeshjen e sontme ka thëne gazetes sone se « Zvicra pa dyshim do te fitojne ». Madje sipas tyre Zvicra nga Serbia do te fitoj 3-1. Ndersa gazetari nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqi ka thne se « nuk ka shanse Serbia te fitojne perderi aty te jene kembet e  Shaqirit dhe Xhakës.. » Tash mbete e te shofim se kush ja « ka qelluar » apo kë do ta degjojne Zoti!

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...