4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Historike/ Gazeta me madhe zvicerane SonntagsZeitung vendos Granit Xhakën në ballinë

Ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë po vazhdon edhe sot të mbetet temë kryesore në opinonin vendor dhe atë ndërkombëtar.

Ballinat e seciles media janë “pushtuar” me dy shqiptarët që arritën të sjellin fitoren e Zvicrës kundër Serbisë.

Gazetari Enver Robelli, përmes një postimi në Facebook ka publikuar ballinën e e gazetës Sonntags Zeitung, që figuron të jetë Granit Xhaka, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Mediat zviocerane kane shrkuar se FIFA-s shpalli mesfushorin Granit Xhaka lojtarin e ndeshjes Serbi-Zvicër.

Me një fitore kundër Serbisë, Zvicra praktikisht e siguron në raundin e dytë.

Pika fillestare nuk është të fitojnë apo fluturojnë. Por ndeshja e zviceranëve kundër Serbisë tashmë është një finale për hyrjen në raundin e 16-të  në Kampionatin Botëror.

Gazetat zvicerane tregon disa arsyet pse zviceranët do të fitojnë të premten:

Do të jetë një lojë e vështirë. Pra, është e rëndësishme që zviceranët të mbajnë nervat e tyre. Në vitin 2010 ishte një shkarkim i Valon Behramit kundër Kilit në fillim të ëndrrës së kulaifikimit.

Behrami tani luan shumë me gëzim. Granit Xhaka, tani është lojtari zviceran që ka më shumë gjasa të ndëshkohet me karton të kuq.

Nga viti 2014 deri në vitin 2017, me Baselin mori nëntë kartona të kuq. Kohët e fundit, lojtari zviceran Lara Dickenmann e pyeti në «Magazin» pse ai kishte fluturuar jashtë fushës aq shpesh. « Dunno, marrëzi? » u përgjigj Xhaka.

Por kjo është e kaluara. Xhaka ka analizuar çdo referencë të tij me trajnerin mental të Arsenalit. Ndërkohë, ai ka qenë i pastër që nga 23 janari 2017, pra për 609 ditë. Kjo do të mbetet kështu edhe kundër Serbisë.

Meqë është bërë e ditur ndërprerja e kontratës me Stoke City pas largimit nga Premier League, është e qartë se Xherdan Shaqiri do të ndryshojë klubin. Por Shaqiri nuk dëshiron të shkojë në çfardo klubi. Ai ka ambicie të mëdha sepse e sheh veten të avancuar, si lojtar i klasit botëror.

Këtë duhet të trëgojë 26-vjeçari në këtë Kupë Botërore, nëse dëshiron të shkojë në një klub  vërtetë të madh nga Liga Premier. Kjo mund të vendoset në takimin e Zvicrës kundër serbëve.

Sepse Zvicra ka portierin më të mirë

Atletët profesionistë serbë gjithmonë mbajnë barrën e vendit të tyre mbi shpatulla. Ndër të tjera, sukseset e tyre synojnë të kompensojnë faktin se Serbia nuk po rritet ekonomikisht. Për momentin, ndeshja kundër Zvicrës nga shtypi serb ka marrë edhe kahje politike.

Sikur Serbia me një fitore ndaj Zvicrës, mund të mbyllë plagën e lënë nga shkëputja e Kosovës. Lojtarët serbë e dinë se humbja e tyre vështirë se do të falet. Ivan Ergiç, ish-lojtar Kombëtares së atëhershme Serbi-Malit të Zi, e përshkruan në këtë mënyrë:  « Ju e shikoni, se si i gjithë zemërimi për problemet reale dhe shqetësimi për një të ardhme më të mirë u transferohen lojtarëve ».

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...