4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Kapelanistë (aumônerie-këshilltarë fetar) myslimane në qendrat federale në Zvicër

Bernë, 1 tetor -Një studim  pilot este lansuar nga Qendra Zvicerane për Islamin dhe Shoqërinë (CSIS) në Universitetin e Friburgut jep një vlerësim shumë pozitiv të projektit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kapelanja myslimane në qendrat federale për azilkërkuesit

Në total, SEM punësoi pesë kapelan myslimanë, duke përfshirë një grua, në strukturat rajonale të Cyrihut, Zvicrës frëngjishtfolëse dhe Zvicrës Lindore vitin e kaluar, pra 2.3 ekuivalente me kohë të plotë. Në shkurt 2022, një kapelan do të punësohet gjithashtu në Ticino.

Sipas anketës, të gjitha AQF-të e anketuara raportojnë kërkesë të madhe për këtë shërbim. Nga njëra anë, azilkërkuesit e përdorin atë me dëshirë. Nga ana tjetër, kapelanët myslimanë janë bashkëbisedues të vlefshëm për profesionistët aktivë në AQF – stafi menaxhues, sigurimi dhe infermieri – dhe aftësitë e tyre fetare, kulturore dhe gjuhësore vlerësohen veçanërisht. Së fundi, zbatimi i këtij shërbimi ndihmon në parandalimin e situatave potencialisht konfliktuale në AQF.

Cka nenkupthet me Kapelanizëm

Kapelanistet (aumônerie) jane kewshulltar apo shoqërues shpirtëror, që konsiston në marrjen parasysh të shqetësimit dhe/ose burimeve shpirtërore të njerëzve, kur është e mundur, traditat e tyre fetare, gjatë kohës së sprovës së tyre: sëmundje, vuajtje, ndonjëherë edhe vdekje.

Pa asnjë prozelitizëm, ky kujdes përfshin kryesisht dëgjimin aktiv të pyetjeve shpirtërore ose ekzistenciale. Ai gjithashtu mund t’i përgjigjet çdo kërkese fetare (ritet, sakramentet, gjestet e rëndësishme, lidhja me një komunitet përkatësie).

Aplikantë nga 19 vende

Kapelanët kanë shoqëruar aplikantë nga 19 vende të ndryshme, më shumë se gjysma e të cilëve janë nga Algjeria, Afganistani, Maroku dhe Siria. Tre të katërtat janë myslimanë sunitë, 14% janë shiitë, 9% të krishterë. Rreth 60% e intervistave janë kryer në arabisht, 40% janë kryer në anglisht, frëngjisht ose berber.

Shumica dërrmuese e njerëzve që morën mbështetje ishin burra nën 40 vjeç, vëren studimi. Intervistat u fokusuan kryesisht në çështje psikologjike ose psikosomatike, në frikë nga e ardhmja, konflikte, probleme familjare apo edhe stres emocional dhe dimensionin fetar.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...