5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Kaos ne Aeroportin e Gjeneves, per shkak pese personave qe kaluan pa kontroll. Policia pastron, nxjerr te gjithe pasagjeret nga Aeroporti

Gjeneve, 27 dhjetor -Alarm sigurie. Aeroporti i Gjenevës u evakuua pas një inkursioni në një zonë të sigurt
Turistët e humbur shkaktuan një alarm duke marrë një kalim të ndaluar në Cointrin të martën në mëngjes. Policia duhej të evakuonte qindra njerëz. Fluturime të vonuara, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Funksionimi i qetë i aeroportit të Gjenevës u ndërpre të martën në mëngjes. Pasagjerët duhej të prisnin.

Vetëm pesë persona vendosën mijëra pasagjerë të martën vonë në mëngjes në aeroportin e Gjenevës. Rreth orës 7 të mëngjesit, pasagjerët që ishin në radhë në sigurinë u njoftuan se zona e tranzitit ishte mbyllur me urdhër të policisë. Kthesë, jashtë ose në sallën kryesore, për të pritur me njerëz, gjithmonë më shumë njerëz të grumbulluar.

Thashethemet e korridorit qarkulluan shpejt: “Policia po kërkon pesë persona”, pëshpëriti me vete. Dhe ja çfarë ndodhi, në një situatë të cilësuar paksa “të pabesueshme” nga vetë aeroporti. Këta pesë persona përfunduan në zonën e tranzitit pa kaluar në siguri. Si? Duke marrë një derë emergjence.

Bëni zonën « të papërshkueshme nga uji »
Kjo çon nga një zonë e ashtuquajtur “e pistë”, përpara kontrolleve të sigurisë, në zonën e “pastër”, pas kontrolleve. Prandaj, për arsye sigurie dhe standardesh, aeroporti nuk ka zgjidhje tjetër veçse të zbrazë zonën ku ndodheshin ndërhyrësit dhe ta bëjë atë “i papërshkueshëm nga uji”. “Njerëzit janë gjetur dhe ka diskutime me ta për të kuptuar se si ndodhi”, tha një zëdhënëse e aeroportit.

Sepse dera e urgjencës, kur e kalon, bie alarm. Është e pamundur që pasagjerët ta kenë kaluar pa e kuptuar. Apo vërtet? Zgjimi i vështirë në mëngjes, zhurma, stresi… Gjithsesi, njerëzit vazhduan rrugën, gjë që shkaktoi mbylljen e zonës. Por a nuk është problematike që kjo derë, e cila krijon një kalim midis këtyre dy zonave, është kaq e prekshme nga mosvëmendja e disave? “Përkundrazi, me këtë derë dëshmuam se gjithçka funksionoi mirë”, tha zëdhënësi i aeroportit.

Dhe fillon përsëri
Midis orës 7 të mëngjesit dhe 8 të mëngjesit, të gjitha fluturimet u pezulluan, përveç atyre për në Francë, zona e hyrjes së të cilave është e ndarë nga ajo për të gjitha fluturimet e tjera. Pak para orës 8 të mëngjesit, siguria u rihap dhe të gjithë pasagjerët që kishin mbetur të bllokuar mundën të fillonin sërish driblimin. Pasagjerët që kishin hipur në fluturimin për në Hurghada madje thanë se duhej të largoheshin nga avioni për të rikaluar një kontroll sigurie përpara se të mund të hipnin përsëri.

Numri i pasagjerëve
Turmat janë të forta në Gjenevë-Aeroport. Në katër ditë në Krishtlindje, 200,000 njerëz kaluan nëpër Cointrin, vuri në dukje aeroporti të hënën në mbrëmje. Kjo është për herë të parë sa shifrat para pandemisë.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...