6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Alain Berset, president i ri i Zvicrës. Shqipëria dhe Kosova ne syte e presidentit te ri të konfederates helvetike

Bernë, 27 dhjetor -Alain Berset do të kryesojë Konfederatën Zvicerane për herë të dytë në vitin 2023. Asambleja Federale e zgjodhi atë të mërkurën me 140 vota nga 181 fletëvotimet e vlefshme. Socialisti 50-vjeçar i Friburgut pason Ignazio Cassis, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ka bashkëpunim të mirë me kryministrin Kurti dhe ministrat shqiptarë

Rreth dyzet buletine mbanin emrat e personaliteteve të tjera. Viola Amherd mori 16 vota, Karin Keller-Sutter 10 dhe 15 u shkuan njerëzve të tjerë. Gjithashtu, 46 fletë votimi ishin të zbrazëta. Gjatë zgjedhjes së tij të parë në këtë post, Alain Berset kishte marrë 190 vota nga 210 fletë votimi të vlefshme, një rezultat shumë më i mirë.

Megjithatë, ministri i Shëndetësisë është larg kufirit. Ishte Micheline Calmy-Rey ajo që pati zgjedhjet më të këqija në 2011 me 106 vota. Në të kundërt, rekordi mbahet nga Jean-Pascal Delamuraz dhe Ueli Maurer. Të dy morën 201 vota në 1988, përkatësisht 2018.

Alain Berset është Freibourgezi i tretë që bëhet President i Konfederatës. Paraardhësit e tij ishin Kristian Demokratët Joseph Deiss në 2004 dhe Jean-Marie Musy në 1925 dhe 1930.

Ai do të ndihmohet nga Viola Amherd. Valaisanne u zgjodh në zëvendëspresident me 207 vota nga 223 fletë votimi të vlefshme. Ajo duhet të marrë frenat e Konfederatës në vitin 2024.

Presidenti i ri dhe Kosova, shqiptaret…

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar Alain Berset, gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos ne m aj te keiotj viti ne Davos. Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch qe kishte ndjekur takimin në fjalë, jane vlerësuan lartë marrëdhëniet e afërta miqësore dhe lidhjet e ngushta njerëzore ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës. Berset tha se « Republika e Kosovës është shtet prioritar për Konfederatën Zvicerane. U theksua zgjerimi dhe thellimi i bashkëpunimit sa më të afërt për interesat dhe çështjet e përbashkëta, siç janë zhvillimi socio-ekonomik i Kosovës dhe stabiliteti dhe prosperiteti i Ballkanit Perëndimor. U vlerësua angazhimi prej shumë vitesh i Zvicrës në arritjen e këtyre objektivave, që reflektohet edhe në programet e bashkëpunimit zhvillimor dhe mbështetjes së paqes. »

Berset konfirmoi mbështetjen e fuqishme të Zvicrës për aplikimin zyrtar të Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës, në një nga organizatat më të vjetra dhe më të mëdha evropiane, që qytetarëve të Kosovës do t’u mundësojë të përdorin mekanizmat e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Kryeministri Kurti theksoi stabilitetin institucional, sundimin e ligjit, luftën kundër krimit e korrupsionit dhe indikatorët pozitivë ekonomikë në Republikën e Kosovës. Ai potencoi mërgatën e Kosovës në Zvicër si pjesë integrale për zhvillimin e vendit tonë.

Alain Berset në Shqipëri

Swiss Federal Councillor Alain Berset with Albania's Deputy Prime Minister Arben AhmetajI posazgjdhur president i Zvcrës Alain Berset kishte vizituar Shqipërine muajin shkurt te këtij viti, mëqërast nënshkroi marrëveshjen e  sigurimeve shoqërore. Alain Berset zhvilloi vizitën e tij të parë në Shqipëri ku u takua me zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Ministren e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj. Vizita erdhi pasi Zvicra dhe Shqipëria ranë dakord për të bashkëpunuar më ngushtë në fushën e sigurimeve shoqërore. Një marrëveshje e nënshkruar të premten më 18.02 siguron që shtetasit zviceranë dhe shqiptarë të kenë trajtim të barabartë në lidhje me të drejtat e tyre të sigurimeve shoqërore dhe të kenë akses më të mirë në këto përfitime.

“Zvicra po mbështet procesin e reformave në Shqipëri. Sot kemi bërë një hap tjetër të rëndësishëm drejt këtij qëllimi. Kam besim se marrëveshja e sigurimeve shoqërore sjell ndryshime pozitive për qytetarët tanë dhe shkëmbimet ekonomike apo vendet tona”, tha ministri Berset. Sipas azets zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kjo ishte vizita e nivelit më të lartë nga një zyrtar i qeverisë zvicerane në kohët e fundit.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...