20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Njihuni me shqiptaren e parë si shofere kamioni dhe shëtitë botën me Skënderbeun e Adem Jasharin

Romë, 14 shkruit –Për herë të Parë: EXCLUSIVE PËR MEDIAN ZVICERANE NE SHQIP:Ishte shumë re, e mitur, ajo me prindërit e  saj u largua nga Shqipëria për në Itali, si gjthë të rinjtë shqiptarë, sigurisht nga qejfi jo, por për të gjetur një përspktivë më të mirë dhe të ardhme më të sigurt. Edhe të renë Bianca Dervishi e përcolli ky fat e cila në vitet e para në Itali e nisi si parukiere e më pas shofere kamioni. Kështu ajo hoqi dorë nga puna dhe vendosi të ndiqte pasionin e saj. Ajo filloi të stërvitet për t’u bërë shofer kamioni.

“Jam nga një fshat i Durrësit, prej shumë vitesh vitesh jetoj në Itali me prindërit. Prindërit e mi punojnë që kanë ardhur në Itali, të cilët na kanë mësuar se puna është nder dhe shëndet”, thotë fillimisht zonjusha Bianca Dervishi e cila flet për herë të parë për një gazetë zvicerane në gjuhën shqipe Le Canton27.ch

Shoferja e kamionit Bianca Dervishi gazewatrit te Le Canton27.ch : Nuk kam frike te udhëtoj naten, se me shoqëron Skenderebu dhe Adem Jashari! Priten me kamion Nefail në Preshevë!…

Aucune description disponible.« Jam nga nje fshat i Durrësit që gati prej shume vitesh vitesh jetoj ne Itali me prinderit. Prinderit e mi punojne qe kane ardhur ne Itali, te cilet na kane mesuar se puna eshtë nder dhe shëndet.. » thote fillimisht zonjusha Bianca Dervishui e cila flet për here te pare për nje gatete zvicerane ne gjuhen shqipe Le Canton27.ch

Edhe si fëmijë Bianca ishte joshte automjetet e mëdha. “Kur isha e vogël, shpesh hipja në furgon me babanë. Unë kam qenë gjithmonë më shumë cika babit, sesa cika mamit që i pëlqente kukullat apo diçka të tillë. Më mirë do të luaj me kamionë se me nje barby”.  Bjanca tashme ka krijuar një jetë të re në Itali e cila dite e sa vie po realizon ëndrrat e saja.

Se a ka frike te udhetoje naten me kamion ? Bianca përgigjet « jo, jo asesi nuk ka frike, pse tëe kem frikë. Si te kam frikë, kur me shoqeron Skenderebu dhe Adem Jashari?! Priten me kamion Nefail në Preshevë!… Shpesh na bie te udhëtojme dhe te bjeme qinda kilometar ne vape , dimer e fotfte..Por kur je ne kamion, njuk ndien stine tjeter perveq veres. Aty e kam si ne shtëpi, nxehte, hapi, pi, flej… »

Se si i lindi deshira për te ngare kamionin aj ne vazdhim thoter se « deshira lindi duke shkuar shpesh me nje familjarin tim. Edhe ishte Puna qe un ndjehem vetvetja thot nje fjal e urt bej punen qe dashuro. Skam shum vite, por mendoj qe do të dal ne pension me timon n’dore te kaminit tim…E zgjodha ket punë sepse ne ket profesion ndjehem vetvetja. S’ka me punë burrash apo grash. Une kam parë shume te huaja, por me te moshuara se une, qe bejne kete pune. Dhe pse t’mos i tregojme botes se edhe ne shqiptaret mundemi, jemi te afta dhe të forta. Ne fillim ishte e rendë te punosh me kamion, merre me mend shume i madhë, sa nje shtëpi..  Por tash, më eshte bere si nje loder e bukur. Kur shoh rrugës kamjona qe janë aksidentuar, mua me dalin lot se janë lodrà aq te bukura qe duhet kujdesur per to. Por, kamioni ka nje ndryshim cdo dit shikoj pajsazhe ne natyre dhe njerez ne rruge, semafore..Me ket profesion kah shkoj neper bote me duket se jam ne ekskurzion, ndjehem cdo dite si turiste. Pompat e benzines na kan merzitur pak nga ngritja e cmimeve, por edhe pompat e benzines na u janë berë pjesë e jetes dhe e punës punes qe unë e dashuroj. Kamoni është shtëpia ime e dytë.. »

Sot me 14 shkurt lule me ka dhuruar i « dashuri » im kamioni!..

Aucune description disponible.Se si ndjehen prinderit dhe rrethi i saj..me profesionin e saj shofere e kamioni Bianca Dervishi thote se « prinderit e mi dhe familja janë shumë krenar qe ne fllim me kane mbeshtetur pa masë. Prinderit me kane mesuar te eci koken lart dhe t’mos te gjoj se cfare flasin te tjeret..Shoqeria ne fillim mendonin qe po beja shaka. Por tani ato e kane kuptuar, bile edhe  xhelozojne, duke me thënë se, na harrove Bjanca,  ma shume po e don kamionin se ne.. »

Ajo viziton shpesh vendlidnjen e saj, Shqipërinë, dy deri në tre herë në vit. Shqipëria i mungon sepse i lidh shumë kujtime me të. « Kur shkoj ne vendin tim, shpesh familjaret, shoqet dhe shoket me thone, apo po na marre në kamion me na shetit.. », thote Bianca.

« Transtportojme mallra te ndryshme nga qyteti ne qytet, nga shteti ne shtet si ketu ne Italia, apo jashta, në drejtim te Frasnces, Gjeranise apo vendet tjera te BE-së..Kur vozis kamionin kenaqem nuk lodhem fare, bile kam pasur adrenalinë.. » thote ne vazhim te bisedes zonjusha Dervishi.

Meqe sot eshte 14 shkurti, mund te na thuash, a ka ndoinje bukurosh si ju për tju afruar lule?

Bjanca Dervishi: Haahaaa lule sa te duash. T’ju them te drejtën 14 shkurti dikur kishte shum vler, por unë 14 shkurtin ja dedikoj familjes time, jam bashke me familjen dhe me dy te « dashurit » e mija dmth. Volvo dhe Dafi, dy kamjonat e mi të medhenj..Ai kamion eshtë shumë i bukur qe më dhuron vertete shumë emocione. Kur me shkruajti kolegu im qe kishte ate kamjon mezi prita ta beja nje xhiro me te i cili ehste dicka shumë i vecant qe na ben te jemi krenar per vendin ton. Sa i perket reagimeve, kanë qenë pozitive, duke me pershendetur, duke i ren boris madje shum me thon qe jan krenar me nje kamoniste shqiptare si unë. Edhe perfitoj nga rasti ti falenderoj permes gazetes se juaj Le Canton27.ch komentet pozitive qe me dergojnë… »

« Une mendoj se femrat, grate duhet te kene cdo here feste, jo vetme me 14 shkrut, nuk mjaft vetme nje ditë. Sot me 14 shkurt « lule » me ka dhuruar kamioni im!.. » ka thne ne fund duke qeshur Baianca Dervishi.Aucune description de photo disponible.

Aucune description disponible.

Peut être une image de 1 personne, position debout et plein airAucune description de photo disponible.Peut être une image de 1 personne et plein air

Derniers articles