15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si cdo pjesë të vendit

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë në Prishtinë se «Republika e Kosovës nevoitet që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si cdo pjese te vendit. Dialogut duhet dhene proritet dhe te vazhdoj mes Kosovës dhe Serbisë në të mirë të qytetarëve, ne fvlor te paqes dhe stabilitetit ne rajon.. »

Gjenerali Wesley Clark për gazeten zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch: Jam krenar për lirine e popullit te Kosovës te cilin e cliruam nga regjimi i eger serb!

Clark ne intevristene fundit për gazeten zvcuierane ne shqiop ka thne se « gëzohem se sa here qe vije ketu hsdof ndyrshime. Kesaj radhe hsof me shume ndryshime ku Qeveria e Kosovës po ben perpjekje te fiqsoj shttesine e Kosoves përmes reformave, sidomos ne drejtesi dhe ne luften kunder krimit te organizuar me qellim te funksionimit ter shtetit juridik.

Sipas gjeneralit Clark, çështja e targave ne Kosovë nga ato ilegale në RKS, është shembull i mirë për forcim të sovranitetit.

“Situata në mes të Kosovës dhe Serbisë është e ndryshme. Kosova duhet të forcojë sovranitetin e saj ne cdo pjese te saj. Ne kemi një ambasador të madh në Beogradi, Christopher Hill, i cili e njeh mirë rajonin dhe situatën. Ai si doploimat edhe me heret ka vepruar ne rajon.  Ai është në vendin e duhur në kohën e duhur.. » ka shtuar Clark

Sipas ish-komandantit të  NATO-s, gjenerali Wesley Clark, duke ditur se cilat janë kapacitetet e Aelcnes Verotalantike, nuk ka asnjë as hapsire e as mundësi për një konflikt në Kosovë ne rajion sepse pervoja ka treguar se luftrat nuk sjellin me shume sherr se sa të mira..

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...