3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Imami shqiptar ne Bernë, xhamine e ka shëndrruar ne një “Zvicër të vogël”

Bernë, 14 nentor -Se Zvicra është një synonim i demokracise, telerances dhe multietniciteti te cilen e deshmojne shume institcionet kombetare dhe nderkombetare qofte ato ne Berne apo Gjeneve. Nje mozaik kulturash dhe multietniceti nuk e ke sot vetëm ne OKB por edhe ne « copë » te Zvicres sot e gjejme edhe në xhamine e Bernes e cila drejtohet nga imam Mustafa Mehmeti, xhami kjo e cila i perngjan nje mini Zvicer e (Zvicer e vogel) shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sa here vizitojme xhamine ne fjale ajo eshte e mbushur plote me vizitore, jo vetem me xhemat tradicionel, por edhe me mysafire nga komunitetet tjera jo muslimanë madje dhe tash ne kohe pandemie ku po rrespektohen masat dhe dhe regullat e autoriteteve zvicerane.

13 nentori ne Zvicer njihet si “Nata e feve” e cila u shenua edhe ne xhamine e Bernit, ku te pranishmit e tubuar pjesetarë keta te te gjitha feve paten rastin jo vetem te njihen por edhe te kembejne mendime te ndryshme.

“M erastin e kesaj nate, eksploroj biseda midis brezave në fe. Në bashkpunim me kishën protestante të Bernit dhe synagogën u trajtua pyetja se si njerëzit e moshave të ndryshme jetojnë dhe e përcjellin fenë dhe kulturën e tyre në Bernë.” ka thene imami i xhamise ne Berne Mustafe Memeti i pyetur nga gazetari i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch mbi « Naten e feve »

Sipas imam Mustafes “ajo ishte një mbrëmje e mrekullueshme në të cilën të rinjtë tanë kënduan edhe ilahije në gjuhen arabe dhe shqipe. Në fund u zhvillua një panel diskutimi mes myslimarëve, të krishterëve dhe hebrenjve mbi ngjashmëritë dhe dallimet në tri fetë monoteiste.”

Në këtë mbremja xhania e Bernës vertete isgte shendrruar në një “Zvicer te vogel” (Zvicra ne miniature) nje mjedis multietnik qe prezentoi nje mozaik te kulturave dhe tolerances.

Kete shembull te tubimeve dhe bashkpunimit ndërfetar duhet ndjekur jo vetem xhamite tjera, por edhe qendrat e feve tjera ne Zvicer. Fundja, ndoshta jo per ta justifikuar modelin e nje shteti tolerant dhe multientik, por bile per te dëshmuar se jetojme në Zvicer, ka thene ne fund Imam Mustafa.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...