15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Grupi B: 20.45 Greqi – Kosovë

Gjermania me fitoren e 9-të të kualifikimit
Nënkampioni i botës, Kroacia feston një biletë të Kupës së Botës

Zëvendëskampioni i botës, Kroacia feston pas “finales” së Grupit H ndaj Rusisë për biletën direkte të Kupës së Botës.
Pas kësaj Gjermania e përfundoi kualifikimin me fitore. Këtu është një përmbledhje e të dielës kualifikuese.

Grupi H.

Kroaci – Rusi 1-0
Kroatët blejnë biletën e Botërorit! Me një autogol të vonuar, nënkampionia do të shkojë në finalet e Kupës së Botës në Katar në vitin 2022. Në “finalen” e Grupit H, Luka Modric dhe Co festojnë një fitore 1-0 ndaj Rusisë për fatkeqësinë e Fedor Kudrijaschow tetë minuta para bilbilit të fundit dhe ende kapin nikoqirët e Botërorit 2018 që erdhën si kryesues.

Rusët, nga ana tjetër, do të duhet të luftojnë për një biletë të Kupës së Botës në paraburgim pranverën e ardhshme (24/25 mars dhe 28/29 mars) në play-off me dhjetë nënkampionët dhe dy fituesit më të mirë të grupeve të Ligës së Kombeve. .
Goli: 81 Kudrijaschow (ET) 0-1.

Sllovenia 2-1 Qipro
Golat: 48. Zajic 1-0, 84. Cerin 2-0, 89. Kakoullis 2-1.

Maltë – Sllovaki 0-6
Golat: 6 Rusnak 0-1, 7 Duda 0-2, 16 Rusnak 0-3, 69 Duda 0-4, 71. Morlacchi 0-5, 80 Duda 0-6.

Grupi J

Lihtenshtajni 0-2 Rumania
Golat: 7. Man 0: 1, 87. Bancu 0: 2.

Maqedonia e Veriut 3-1 Islanda
Golat: 7. Alioski 1: 0, 54. Torsteinsson 1: 1, 65. Elmas 2: 1, 86. Elmas 3: 1.

Armeni – Gjermani 1:4
Goditja e shtatë në fund: Kombëtarja gjermane gjithashtu përfundoi kualifikimet e Kupës së Botës me një B-Eleven dhe me rezultatin 4:1 (2:0) në kastin e Katarit në Armeni, rekordi mbresëlënës i fillimit të trajnerit kombëtar Hansi Flick është më tej. zgjeruar. “E arritëm objektivin prej 27 pikësh. Ekipi luajti me gëzim dhe argëtim. Ekipi dëshiron. Kjo është vërtet e mrekullueshme, « tha Flick në RTL.
Golat: 15. Havertz 0: 1, 45. + 4 Gündogan (Pen.) 0: 2, 50. Gündogan 0: 3, 59. Mchitarjan (Pen.) 1: 3, 64. Hofmann 1: 4.

Grupi B

20.45 Spanjë – Suedi

20.45 Greqi – Kosovë

Grupi A

20:45 Luksemburg – Irlandë

Ora 20:45 Portugali – Serbi

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...