8.8 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Oficeri i Swisscoy-it ne Kosove pershendet qytetaret me «Heil Hitler!». Reagon Berna

Berne, 13 nentor -Mosmarrëveshje mes gjyqtarëve: Oficeri zviceran i tronditur me një përshëndetje Hitleri – ende i pandëshkuar edhe sot e kësaj dite, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju regerua Blick.ch

Për katër vjet, gjyqtarët kanë debatuar nëse togeri i Thurgaut M.N. * ka shkelur normën penale të racizmit me gjestet e tij naziste. Tani ligji duhet të forcohet.

Ishte katër vjet më parë, por ende po i preokupon gjykatat sot – tregon historinë e një veçorie zvicerane dhe një grindje ligjore. Sepse ajo që ndodhi atëherë në fakt është sqaruar prej kohësh.

Më 4 nëntor 2017 në ora 23:00, oficeri Swisscoy M. N. * (28) hyri në lokalin Brandhüsli në kampin fushor të Prizrenit në Kosovë. Atje Thurgau shërbeu me trupat zvicerane. Ushtarët nga Gjermania, Austria dhe Zvicra festuan një festë hit në lokal.

Në lokal, N. – i dehur dhe me uniformë – zgjati krahun në përshëndetjen e Hitlerit dhe bërtiti « Heil Hitler! » dhe « Sieg Heil! ».

Sipas sistemit të drejtësisë ushtarake, kalimtarët ishin « dukshëm të tmerruar ». Një punonjës i lokalit i kërkoi oficerit zviceran që të largohej menjëherë nga lokali. N. e ka goditur me pjesën e pasme të dorës në fytyrë.

Shfajësimi nga gjykata ushtarake e St. Gallen

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...