3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

107 vjet nga lindja e kapitenit të hotelerisë në Zvicër që hapi Mövenpick-in e parë në Cyrih dhe i fundit në Durrës në krye me “Ueli Prager”-in shqiptar Dod Doci

Tiranë, 26 tetor -107 vjet më parë lindi Ueli Prager, themeluesi i Mövenpick – dhe mikpritja e tij zvicerane vazhdon! Fjalët e tij vazhdojnë të bëjnë jehonë: « Ne nuk po bëjmë asgjë të jashtëzakonshme, ne jemi thjesht të suksesshëm sepse po bëjmë gjëra krejt normale në një mënyrë të jashtëzakonshme ».

Kushe eshte “Ueli Prager” shqiptar në Sqhiperi?. Nga heteli i parë Mövenpick  i Ueli Prager  në Zvicer dhe i hoteli i fundit Mövenpick i Dod Docit në Durrë.

Ueli Prager është një nga kapitenët zviceranë të industrisë që ka inovuar në botën e shërbimit. Ai hapi restorantin e tij të parë në Cyrih, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, nën markën Mövenpick, duke zgjeruar gradualisht zinxhirin.

Zvicra ka emer ne Shqiperi dhe ky eshte: Mövenpick Hotel Lalez Durres * * * * * Per here te pare e pash nje cope Zvicer ne Shqiperi

Veprimtari i shquar  Dod Doci, nje filantropi i njohur shqiptar i Lures eshet ai qe e tarshigoi jo vetem emrin e hotelit prestigjioz Mövenpick por edhe punen dhe gastronomine e ketij hotlei te apre me te njtin emer qe shtrihet në Gjirin e Lalëzit – Durres 30 km afer Tiranës.

Dhe me shkoi mendja tek shkrimtari yne i madh Sami Frashëri, që duket se po i dalin fjalet, kur pat thene: “Ta bëjmë Shqipërinë një Zvicër të dytë”…Ket copë Zvicer une pash me syte e mi heren e fundit kur vizitova Shqiperine, rrespektivisht hotelin me modern ne ballkan MÖVENPICK, hotel ky i pare zviceran ne Shqiperi i cili detin (plazhin) e ka afer vetem 300 hapa, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në vitin në Gjirin e Lalzit në Durrës u inaugurua Hotel “Mövenpick”, i pari investim i markës ndërkombëtare “Accor” në Shqipëri. Ky hotel është një investim i Lura sh.p.k dhe përbëhet nga 80 dhoma të klasit të lartë. Hoteli “Mövenpick”, i pari i rrjetit ndërkombëtar “Accor” në Shqipëri hapi dyert për turistët të shtunën e 3 korrikut. Me një arkitekturë moderne ngritur buzë Adriatikut në Gjirin e Lalzit, “Mövenpick” premton të jetë një oaz përallor në bregdetin shqiptar. Falë marrëveshjes së nënshkruar me Lura sh.p.k, ky hotel është një hap i madh për industrinë e turizmit. Administratori i Lura Sh.p.k, Dod Doçi, thotë se “Mövenpick” është krijuar për t`ju ofruar pushuesve kushte komode, përvojë mbreslënëse dhe sigurisht mikpritjen e rrallë shqiptare. Zëvendëpresidenti i “Accor” tha se ky investim do t’i sigurojë Shqipërisë një vend dhe më të mirë në hartën e industrisë botërore të turizmit. Hoteli ka 80 dhoma të klasit të lartë, një restorant dhe një bar mahnitës. Ka gjithashtu SPA, i pajisur me dhoma masazhi, avulli dhe kripe. Të ftuarit do të kenë akses në palestrën dhe dy pishinat e hotelit.

Kush eshte kapiteni i hotelerise në Zvicer Ueli Prager qe e nisi biznesin e tij me « Mövenpick » ?

19h30 - Le fondateur de Mövenpick, Ueli Prager, est décédé à l'âge de 95 ans - Play RTSUeli Prager (lindur më 15 gusht 1916 në Wiesbaden; † 15 tetor 2011 në Mettmenstetten; banues në Cyrih) ishte një sipërmarrës zviceran dhe themelues i Mövenpick. Djali i hotelierit Prager, i lindur në Wiesbaden në vitin 1916, ndoqi Shkollën Kantonale Trogen nga viti 1929 deri në vitin 1936.

Pasi mbuloi gradualisht Zvicrën, ai u nis për të pushtuar tregun ndërkombëtar në vitet 1960. Më pas ai lançoi një markë akulloresh Mövenpick, të njohur në mbarë botën, dhe zinxhirin Mövenpick Hotel & Resorts.

Ai hapi edhe zinxhirin e parë të ushqimit të shpejtë në Zvicër, nën markën “Silberkugel”, në Cyrih.

Në vitet 1990, Ueli Prager ia shiti pjesën më të madhe të kapitalit të Mövenpick biznesmenit gjerman Baron August von Finck, i cili u bë partner i pakicës në KHI të princit saudit Al Waleed.

Përveç rreth 120 restoranteve të tij, grupi gradualisht po i afrohet shenjës së 100 hoteleve në Evropë, Lindjen e Mesme dhe tani në Azi.

Më pas filloi studimet në Universitetin e Cyrihut, të cilin nuk e mbaroi. Nga viti 1940 deri në vitin 1944 ishte punonjës i kompanisë zvicerane të Hotel Trust. Në vitin 1948, falë përkrahjes së Ernst Göhner, Prager hapi restorantin e parë Mövenpick në ndërtesën tregtare Claridenhof në Cyrih.

Gradualisht, nën drejtimin e tij u themeluan disa degë. Mövenpick u zhvillua në një korporatë të madhe dhe në vitin 1962 u hap zinxhiri i restoranteve të ushqimit të shpejtë Silberkugel bazuar në modelin amerikan.

Dy hotelet e para Mövenpick u ndërtuan në vitin 1972. Në vitin 1970 u ndërtuan bodrumet e para të verës në Zvicër dhe Gjermani me emrin Caves Mövenpick dhe në vitin 1972 filloi prodhimi i akullores.

Në fund të viteve 1980, Prager dha dorëheqjen si president i bordit.

Ai fillimisht ia la biznesin gruas së tij. Në vitin 1992, Prager, i cili dallohej si sipërmarrës nga sensi i tij i mirë i biznesit dhe gatishmëria për të marrë rreziqe, i shiti shumicën e aksioneve të Mövenpick investitorit gjerman August von Finck junior. Pas shitjes së Mövenpick, Prager e zhvendosi rezidencën e tij në Maidenhead, afër Londrës. Ai gjithashtu qëndronte shpesh në Zvicër në kështjellën e tij Crap da Sass në fushën e Silvaplana në Engadine. Prager ishte martuar tre herë dhe kishte gjashtë fëmijë. Ai vdiq në moshën 95-vjeçare.

Per me shume per t’u njohur me hotelin dhe te beni rezervime, mund te klikoni si me poshte:

https://all.accor.com/hotel/B8W7/index.en.shtml

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...