3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Kryeministri shqiptar Albin Kurti përfundon takimet me udhëheqësit evropianë. Presidenti serb Vuçiq nga keto takime nuk duket ne disponim

Bruksel, 26 tetor -Pas nje aktivteti te dendur poltik dhe diplomatik Kryeministri shqiptar i Kosovës, Albin Kurti, posa ka mbaruar takime me udhëheqësit evropianë, në margjina të një samiti të BE-së në Bruksel, por nuk ka ende informacione për rrjedhën e tyre, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Brukseli.

Kryeministri shqiptar i Kosovës, Albin Kurti kane zuhvilluarb disa takime të ndara sot në Bruksel me zyrtarët e Gjermanisë, Francës dhe Italisë, si dhe me të dërguarin special për dialogun Miroslav Lajçak dhe shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borella.

Përfaqësuesit e “pesëshes evropiane” fundjavën e kaluar kanë qenë në Prishtinë dhe Beograd, ku kanë biseduar me Kurtin dhe Vucicin, pas së cilës është paralajmëruar se dy liderët do të udhëtojnë për në Bruksel.

Takime të ngjashme, aktualisht, po zhvillon presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Takimi i presidentit serb Vuçiq dhe zyrtarëve evropianë në Bruksel kane përfunduar sot pak pas orës 15:00 i cli ne dalje nuk duket ne disponim.

Pas përfundimit të takimeve, pritet të ketë prononcim ndaras, për media me kryeministrin shqiptar dhje presidentin serb ne Bruksel.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...