3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Lufta Izrael-Palestinë, U kërkua ne Gjenevë nga Zvicra që Netanyahun ta shpallin terrorist!

Gjenevë, 26 tetor -Zvicra duhet ta konsiderojë Benjamin Netanyahun si terrorist, tha ai të enjten në Gjenevë. “Zvicra ka marrëdhënie me Hamasin. Hamasi nuk është një organizatë terroriste”, u tha Ibrahim Khraishi korrespondentëve të akredituar në OKB në Gjenevë (ACANU), njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Konflikti mes Izraelit dhe Hamasit, Palestina dëshiron që Berna ta konsiderojë Netanyahun terrorist, njfton gazeta zvicerrane en shqip Le canton27.ch duke ju referuar burimeve te ATS

Izraeli shpalli zyrtarisht gjendjen e luftës më 8 tetor pas sulmit të Hamasit. Kjo ofensivë, e nisur në agimin e 7 tetorit nga lëvizja islamike palestineze në pushtet në Gaza, shkaktoi viktima të shumta në të dy kampet. 

Palestina dëshiron që Berna ta konsiderojë Netanyahun terrorist Ambasadori palestinez në OKB në Gjenevë dënon dëshirën e Këshillit Federal për të vendosur Hamasin në listën e terroristëve dhe vendimin zviceran për të pezulluar ndihmën për OJQ-të.

Zvicra duhet ta konsiderojë Benjamin Netanyahun si terrorist, tha ai të enjten në Gjenevë. “Zvicra ka marrëdhënie me Hamasin. Hamasi nuk është një organizatë terroriste”, u tha Ibrahim Khraishi korrespondentëve të akredituar në OKB në Gjenevë (ACANU).

Sipas tij, grupi islamik është pjesë e shoqërisë palestineze. “Zvicra dhe vendet e tjera në vend të kësaj duhet të vendosin Smotrich (ministri izraelit i financave Bezalel Smotrich), Ben-Gvir (ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir) dhe Netanyahu (Kryeministri izraelit) në listën e terroristëve,” shtoi ai.

Po kështu, ambasadori palestinez tha se ishte « i befasuar » nga njoftimi të mërkurën nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAE) për të pezulluar ndihmën e tij për gjashtë OJQ-të palestineze. Ai thotë se do të shkojë në Bernë javën e ardhshme për të parë këshilltarin federal Ignazio Cassis.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...