12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Grabiti pikturat origjinale të Pikasos dhe i shiti për 150 euro, 37-vjeçari nga Kosova e pëson keq në Zvicër

Bern, 14 mares -Në tetor te viti 2020, dy burra sulmuan një të moshuar në Weinfelden, Thurgau. Ata vodhën dy piktura të vërteta nga Pablo Picasso. Një nga hajdutët shkoi në gjykatë: rezulton se pikturat janë zhdukur pasi janë shitur në pazar. Ky 37-vjeçar me kombësi të dyfishtë serbe dhe kosovare eshte identifikuar falë gjurmëve të tij të ADN-së, njofton gazetë zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nje hajdut nga Kosova, me pasaporte serbe në Zvicer, shet pikturen e Pikasos, qe kushton 50.000, vetem për 150 CHF

Ky 37-vjeçar me kombësi të dyfishtë serbe dhe kosovare mund të identifikohej falë gjurmëve të tij të ADN-së. I pandehuri ka rënë në rrjetat e policisë në vitin 2021 gjatë një vjedhjeje tjetër. Gjatë gjyqit, burri shpjegoi se nuk e dinte se ku ndodheshin pikturat, të cilat do të ishin shitur me një çmim të volitshëm. “Mendova se ishin falsifikime, i shita 150 euro në pazar”, tha banditë para gjykatës.

Ata nënshtruan viktimën e tyre, e lidhën dhe kontrolluan shtëpinë e saj. Në tetor 2020, dy burra sulmuan një të moshuar 80-vjeçar në komunën Thurgau të Weinfelden. Vlera totale e plaçkës: 75.000 franga. Ndër kapjet më të bukura, dy piktura të Pablo Picasso me vlerë 50.000 franga mes tyre. Njëri nga hajdutët u arrestua dhe duhej të përgjigjej për veprimet e tij në Gjykatën e Qarkut të Weinfelden, raporton “St. Galler Tagblatt”, transmeton gazetë zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjatë gjyqit, ai u ngatërrua në shpjegime kurioze dhe u përpoq t’i bënte njerëzit të qanin nëpër vila. Ai me siguri e pranoi se kishte hyrë në shtëpinë e të moshuarit, por gjithçka do të ishte më pak e rëndë se ajo për të cilën akuzohet sot. Ai kishte humbur gjithçka në poker dhe nuk i kishte mbetur asgjë. Nuk donte t’i ndodhte gjë plakut. Një ditë pas sulmit, ai madje shkoi në shtëpi për të parë nëse i moshuari kishte mundur të çlirohej. Prandaj ishte një vjedhje dhe jo një vjedhje, sipas të pandehurit.

Avokati i tij kërkoi një dënim me burg të kushtëzuar. Gjykata, megjithatë, i pa gjërat pak më ndryshe. Gjykimi: katër vjet e gjysmë burg – hajduti vërtet do të burgoset. Ai gjithashtu do të duhet të largohet nga Zvicra për dhjetë vjet. Kësaj gjobe i shtohen edhe shpenzimet e procedimit dhe një kërkesë zëvendësimi për mallin e vjedhur në shumën 25680 franga.

Derniers articles