22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Mira Murati, shqiptarja e suksesshme në “planetin” e Inteligjencës Artificiale & “Truri i zhvillimit të ChatGPT”

Bernë, 13 mars -Mira Murati, shqiptarja që së fundmi është një emër që po “korr” sukses në botën e Inteligjencës Artificial (Al), pasi ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në këtë fushë. Murati ka lindur në vitin 1986 në Shqipëri dhe është rritur në një qytet të vogël të Shqipërisë dhe ka qenë gjithmonë e magjepsur nga shkenca dhe teknologjia, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ajo vazhdoi studimet për informatikë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera. Pas përfundimit të studimeve universitare, ajo u zhvendos në Shtetet e Bashkuara për të ndjekur një diplomë Master në Shkenca Kompjuterike në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT). Pas përfundimit të masterit, Murati filloi të punojë në fushën e AI. Ajo iu bashkua OpenAI në vitin 2016 dhe shpejt bëri emër si një inxhiniere e talentuar dhe novatore. Në vitin 2019, ajo u emërua si CTO e OpenAI, post që e mban edhe sot. Murati është përgjegjëse për mbikëqyrjen e kërkimit dhe zhvillimit të teknologjisë së AI në institut.

Per shqiptaren Mira Murati ka shkruar edhe mediat boteroe ameriken (Times) por edhe ato zvicerane. « Në një farë mënyre, Mira Murati mund të diskutojë drejtpërdrejt për rreziqet e AI, ndërsa ju bën të ndiheni sikur gjithçka do të jetë në rregull. Murati është shefi i teknologjisë në OpenAI, duke udhëhequr ekipet pas DALL-E.. » ka shkruar se fundit revista e njohur amerikane Times transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Murati ka folur për revisten amerikane Time, sipas se ciles « nga sfidat më të mëdha të ChatGPT është se modeli i bisedës mund të shpikte gjërat në atë mënyrë që softueri të mund të pretendonte me besim se ajo që u shpik ishte një fakt. »

Po kush eshte Mira Murati që zhvilloi ChatGPT sort shefe e Intelegjences Artificiale (AI) ?
Të gjithë po flasin për ChatGPT, të zhvilluar nga OpenAI. Por kush është truri pas zhvillimit të ChatGPT? Nga mediat amerikane gazeta zvicerane ne shqip ka mesuar se ajo eshte nje shqiptare me emrin Mira Murati.

Ky është një mjet kaq i mrekullueshëm që ka ndihmuar për ta bërë AI më të suksesshme për një audiencë më të gjerë dhe ka hapur mundësi të reja për përdorimin e AI në komunikim. Si rezultat, ajo ka tërhequr vëmendjen dhe imagjinatën e njerëzve nga fusha dhe industri të ndryshme të cilët janë të ngazëllyer për potencialin e AI për të revolucionarizuar mënyrën se si jetojmë dhe punojmë.Mira Murati është një emër që po fiton njohje në botën e inteligjencës artificiale (AI).

Prandaj ajo u zhvendos në SHBA, ku studioi inxhinieri në Kolegjin Dartmouth (New Hampshire) dhe më pas punoi në industrinë e teknologjisë për disa vjet. Kjo përfshinte një qëndrim në Tesla, ku ajo filloi të thellohej në aplikimet e inteligjencës artificiale, veçanërisht përmes teknologjive të makinave vetë-drejtuese.

Mira Murati ka dhënë një kontribut kyç në zhvillimin e chatbot-it dhe është optimist për këtë zhvillim. Pavarësisht kësaj – ose ndoshta pikërisht për shkak të kësaj – ajo bën rregullisht fushatë për rregullimin e AI.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...