20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Hagë, Gjykata speciale tregon se a do te votoje Thaci, Veseli dhe te tjeret me 14 shkurt..

Hagë, 20 janar -Ish-krerët dhe luftëtarët e UÇK-së që po mbahen në burg në Hagë, rrespekivisht në Haaglanden të Scheveningen kanë dorëzuar aplikacionet për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës në zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë.

Gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » mëson nga burimet e Hagës se ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-krerët e Kuvendit Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, ish-shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi, ish-eprori i UÇK’së Sali Morina dhe krerët e OVL-UÇK;së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj janë regjistruar tashmë si votues pjese e diaspores, gjejgesisht nga burgu i Hagës

« KSC ju siguron ndihmë, brenda kornizës së duhur ligjore, për të burgosurit për të ushtruar të drejtën e tyre për të votuar në zgjedhjet e ardhshme. (« The KSC is providing assistance, within the appropriate legal framework, to Detainees to exercise their right to vote in the forthcoming elections… ») ka deklaruar sot për gazeten zvcerane ne ship « Le Canton27.ch » zëdhënësja e Dhomave të Specializuara znj. Angela Griep.

Sa i përket « lirimit të përkohshëm », do të jetë në dorën e gjyqtarit të procedurës paraprake që të vendosë për çfarëdo mocioni nga Mbrojtja, ka shtuar znj.Griep.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...