5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -« Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt, » brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona heshtin.

Një furgon policie bllokon hyrjen e selisë së policisë në Bulevardin Carl-Vogt. Një i dytë është i vendosur jo shumë larg, një i tretë në pjesën e pasme të ndërtesës, në anën e brendshme të oborrit. Këtu janë marrë dy personat e arrestuar së fundmi, një i ri në fillim të janarit, një e re në mes të kësaj jave, para se të mbaheshin në polici brenda natës. Ata nuk e panë më dritën. Të dy vdiqën në qeli, shrkuan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te polcise kantonale.

Dy vdekje për të cilat organet tona gjyqësore nuk thonë asgjë. Asgjë për rrethanat, asgjë për rrugët përkatëse të jetës së dy të pandehurve. Çdo herë, komunikatat e Prokurorisë Publike lexoheshin si të gëlltitësh një kokërr orizi. Kjo heshtje zyrtare nuk lë pa fjalë.
Këtë të shtunë, në orët e vona të pasdites, rreth njëqind veta u mblodhën në trotuar para po kësaj komisariate.

Fjalimi i dyfishtë, çdo herë shumë i duartrokitur nga pjesëmarrësit. Citimi: “Kjo nuk është hera e parë që njerëz vdesin nga duart e policisë në Zvicër. Përpjekjet për të vërtetën dhe drejtësinë e udhëhequr nga të dashurit dhe familjet e viktimave të dhunës policore janë të gjata dhe duhen mbështetur. Përballë këtyre tragjedive të reja, që pasojnë katër raste të tjera në kantonin Vaud që nga viti 2016, emocioni nuk mjafton. Nuk ka më vdekje në paraburgim.”

Dhe demonstruesit i kërkuan shtetit ngritjen e “një komisioni të pavarur hetimor”, në mënyrë që të hidhej gjithë drita mbi këta dy moshatarë (mezi 20 vjeç), të gjetur të pajetë në qeli. Një folës i zemëruar shton: “Dhuna policore vetëm sa po rritet në Evropë. Në qytetin tonë si kudo, bie mbi më të pambrojturit, më të pasigurt, ata që nuk kanë mjete për t’u mbrojtur. Mosndëshkimi në këtë çështje është një plagë e vërtetë.”

Menjëherë pas shpërbërjes së grumbullimit statik, rreth orës 18:15, pandorëve u hodhën vezë dhe miell, pa shkaktuar viktima dhe pa u përgjigjur. Në lidhje me këtë demonstratë nuk ka pasur asnjë arrestim.

Asnjë deklaratë zyrtare për të raportuar këtë çështje. Në fundjavë, ato janë të rralla; gjatë javës, ato janë të shkurtra. Priten me padurim përfundimet e dy autopsive të kryera. Prokuroria Publike nuk është mësuar me konferenca për media. As Departamenti i Sigurisë.

Të dy pëlqejnë raportet vjetore me shifra, aq më pak presionin e qytetarëve për ngjarjet aktuale.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...