14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Shqiperia vendi më i varfur, me një korrupcion dhe eksod më të madh në Evropë, vetëm edhe kjo i mungonte. Reuters: Lezbiket në Tiranë martohen ilegalisht, shqiptarët protestojnë

Tiranë, 20 masj – »Në çatinë e zyrës së kryebashkiakut në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, lezbiket Alba Ahmetaj dhe Edlira Mara zhvilluan një ceremoni jozyrtare dasme të dielën, një lëvizje simbolike që ata shpresojnë se do të promovojë të drejtat e LGBT+ në vendin konservator ballkanik. », ka raportuar agjencia Reuteres.

Por sipas gazetes mediave shqiptare keto pamje nga kjo ceremoni e kesja martese ilegale, kane shokuar qytetaret shqiptare, ku ka shkatuar edhe reagime nga kreret e relegjioneve ne shqiperi, per cka vetem poltika e Titane szyratre nuk ka reaguar.

Për shume kend ne shqiperi martesat e gjinse se njejte jane te paparnueshme, madje t ekosndieruar edhe si degjenerim dhe shkaterrim i familjes. « Shqiperia vendi me i varfur dhe me një korrupcion dhe eksod më të madh në Evrope, vetë edhe kjo i mungonte… » kane deklaruar qytetaret shqiptar për gazetën zvicerane Le Canton27.ch

Të ftuarit hodhën petale të bardha ndërsa çifti, i veshur me fustane të bardha të ndezura, iu afrua altarit që shikonte qendrën historike të qytetit. Kur ceremonia mbaroi, ata u puthën dhe përqafuan vajzat e tyre binjake trevjeçare.

Sipas Reuters « Martesa e të njëjtit seks nuk lejohet në Shqipërinë me shumicë myslimane dhe partneriteti i tyre nuk do të njihet nga shteti. Por çifti, të cilët u martuan nga dy pastorë britanikë, donin të dërgonin një mesazh. »

Shoqëria jonë është shumë patriarkale dhe homofobike”, tha Ahmetaj para ceremonisë. “Kjo është diçka që na takon neve, pse duhet të përzihet shoqëria këtu?

Tre kate më poshtë, policia ruante hyrjen e ndërtesës në rast proteste. Kur dasma u njoftua në rrjetet sociale një ditë më parë, postimi u vërshua me gjuhë urrejtjeje.

Derniers articles