3.6 C
Berne
samedi 9/12/2023

Gazetat zvicerane: Nga Poggia deri tek Islami… Për herë të parë dy politikaj (shqipar dhe musliman) në institucionet e larta shtetërore, njëri senator e tjetri deputet!

Bernë, 17 nentor -Mauro Poggia, i lindur më 25 prill 1959 në Moutier (me origjinë nga Meyrin), është një avokat i Gjenevës dhe politikan zviceran, anëtar i Lëvizjes Qytetare të Gjenevës (MCG). Ai u zgjodh në Këshillin e Shteteve më 12 nëntor 2023.

Toleranca ne Zvicer ne veper. Zvicra shembull per vendet komuniste dhe raciste: Nga Islam Aliaj deri tek Mauro Poggia
– Politikani nga Gjeneva Mauro Poggia (origjine italiane) senatori i parë mysliman në Zvicër!
Islam Alijaj, aktivsit i PS, deputeti i pare shqiptar dhe musliman ne Parlamentin e Zvicres
Ne nje bisede ne fituesin z. Poggia ai permes tv ATV dge gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka falenderuar komunitetin shqiptare ne kantonin e Gjeneves per kete fitore. “Si deri me tash ne Gjeneve edhe tash e tutjen ne Berne do jem ze i fuqishem per te drejtat dhe integrimin jo vetem te shqiptareve por edhe te gjithe emigrantve, te huajve ne vendin tone..” ka deklaruar per Le Canton27.ch z.Poggia.

 

Historike, Islam Alijaj bëhet deputeti parë shqiptar në Parlamentin e Zvicrës, Komuniteti shqiptarë përshëndet fitoren e tij

Zgjedhjet federale dhe parlamentare në Zvicër 2023 perfunduan ashtu siq kemi thene me renovimin e parlamentit të ri. Dhe pikerisht ky rinovimi nisi me emrin e Islam Alijaj i cili sapo u zgjodh deputet i ri i Parlamentit Zviceran duke ju bashkangjitur 199 kolegeve tjere zviceran. Islam Alijaj si kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP) ka fituar 95.054 vota.

“Tek unë kombinohen të gjitha karakteristikat që nuk duhet t`i ketë një politikan i suksesshëm: aftësi të kufizuara fizike dhe verbale, sfond migrimi i nje shqiptari, plus emri `Islam`. Diçka që nuk shkon”, thotë ai duke qeshur. Por në fakt këto janë pikërisht pikat e forta të tij.

“Të dish nëse jam njeri i ndershëm është shumë më e rëndësishme kur bëj politikë”, thote Mauro Poggia, këshilltari i parë mysliman në Keshillin e Shtetet
Mauro Poggia është senatori i parë mysliman në Zvicër! (Mauro Poggia est le premier sénateur musulman de Suisse!) eshte ky ttiullui i gazetes se njohru zvcerane Blick i cili shkruan pe rjete dhe karrtieren potlike te keshlltarit te ri ter Shtetit, senatorit Mauro Poggia, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Nuk mund ta kishit humbur. Më 12 nëntor, Mauro Poggia, kandidati i Lëvizjes Qytetare të Gjenevës (MCG) për Këshillin e Shteteve, konfirmoi pozicionin e tij pole. Gjashtëdhjetë vjeçari mundi Green Lisa Mazzone dhe hyri në Dhomën e Lartë me 55,317 vota, pothuajse 10,000 më shumë se kolegu i tij i ri socialist në largim Carlo Sommaruga. Shumë bojë është derdhur mbi aleancën e tij me Bashkimin Demokratik të Qendrës (UDC), një parti të cilës nuk do të kishte pranuar t’i bashkohej në vitin 2009, datën e transferimit të tij nga Qendra (në atë kohë Partia Demokristiane) në MCG. Por asgjë nuk u tha për një fakt historik: Mauro Poggia është senatori i parë mysliman në Zvicër.

Një fakt i dukshëm që politikani kujton: ai ishte përgjegjës për sekularizmin e shtetit kur ishte në qeveri. “Rrëfimi im nuk është paraqitur asnjëherë, qoftë edhe për të kritikuar vendimet e mia, gjë që tregon se nuk është bërë asnjë lidhje me këto vendime,” thotë ai.

Mauro Poggia, kur dallon bindjet e tij fetare dhe politike, ripohon lidhjen e tij me këtë shtet laik. “Pavarësisht nëse jam besimtar, apo edhe “besimtar i mirë” në sytë e disave, nuk duhet të jetë me interes për askënd. Nga ana tjetër, të dish nëse jam njeri i ndershëm është shumë më e rëndësishme për të bërë politikë, pavarësisht nga besimi apo mungesa e besimit, të personit që angazhohet në këtë veprim në shërbim të komunitetit.”

Kushe ështe Mauro Poggia?…

Nga viti 2013, avokati, mbrojtës i të siguruarve, ka kaluar dhjetë vjet në ekzekutivin e Gjenevës. Pasojat e aferës Maudet e bënë atë kreun e një departamenti të madh që bashkonte shëndetin, punësimin dhe sigurinë. Besnik ndaj dëshirës së tij për të mos përzier sferën private dhe imazhin publik, besimi i tij nuk është kurrë një temë. Financimi i xhamisë në qytetin e Kalvinit, votoni ligjin për laicizmin… Mundësitë vazhdojnë të vijnë, por është politikani ai që përgjigjet pa dështuar. Burri musliman është i panjohur për publikun e gjerë.

Me origjinë nga Meyrin, Mauro Poggia lindi më 25 prill 1959 në Moutier. Nga vinte babai i tij, një punëtor fabrike dhe nëna e tij, rrobaqepëse Ai është baba i tre fëmijëve. Më i madhi dhe më i riu vijnë nga martesa e parë, më e reja nga e dyta. Në vitin 1996, ai u konvertua në Islam për të ndarë fenë e gruas së tij me kombësi tuniziane. Megjithatë, ai kurrë nuk e përmend fenë e tij publikisht dhe e mban atë në një mjedis rreptësisht privat.

Mauro Poggia, kandidati i Lëvizjes Qytetare të Gjenevës për Shtetet, hyri në Dhomën e Lartë më 12 nëntor. Yll në kantonin e tij, ai do të bëhet senatori i parë mysliman në Zvicër. Një fakt pak i njohur për të, i cili e mban privat besimin e tij. Ai ishte këshilltar kombëtar nga fundi i dhjetorit 2011, pastaj këshilltar shtetëror i kantonit të Gjenevës nga fundi i dhjetorit 2013 deri më 31 maj 2023. Ai u zgjodh në Këshillin e Shteteve më 12 nëntor 2023.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...