22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Gazetari shqiptar në Gjenevë falenderon ambasadoren amerikane në OKB për mbështetjen e Kosovës dhe shqiptarët në ballkan

Ambasadorja Bathsheba “Sheba” Nell Crocker në OKB znuj.Bathsheba “Sheba” Nell Crocker e bisede me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Gjenevë, 16 qershor -Nen organizimin  e Klubit Ndërkombëtar Amerikan (AIC – American International Club of GenevaAmbasadorja Bathsheba “Sheba” Nell Crocker në Kombet e Bashkuara ne prag te Dites Nacionale -Ditës se pamvaresise se SHBA-ve në Hotelin Mandarin Oriental në Gjenevë ka mbajtur nje takim, dreke pune me ambasadore te vendeve te ndryshme boterore si dhe perfaqesues te organizatave nderkombëtare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. ne këtë dreke pune ishte ftuar edhe redaktori kesaj gazete zvicerane Nefail Maliqi.

Gazetari shqiptare ne Gjenevë ka falenderuar ambasadoren amarikane znj. Bathsheba Nell Crocker per rolin e SHBA ne venien e paqes dhe stabilitetit ne Kosovë dhe ballkan 

Ambasadorja Sheba Crocker ne kete takim ka folur për rolin e SHBA-ve ne vënien e paqes dhe stabilitetit ne vatrat e krizave sidomos ne luften e fundit ne Ukraine pas invasionit rus mbi kete vend demokratik evropian, anetare e OKB-së.

“Shkëlqyeshëm të bashkohesha me miq të rinj të vjetër në drekën AIC – Klubi Ndërkombëtar Amerikan i Gjenevës sot. Unë mbajta fjalët kryesore që mbulonin angazhimin shumëpalësh të SHBA-së dhe prioritetet që Misioni i SHBA-së në Gjenevë përparon në emër të Shteteve të Bashkuara. Shumë faleminderit për ftesën dhe diskutim dinamik”, ka thëne Ambasadorja Sheba Crocker (Ambassador Sheba Crocker: “Great to join new friends at old at the AIC – American International Club of Geneva lunch today. I delivered keynote remarks covering U.S. multilateral engagement and priorities U.S. Mission Geneva advances on behalf of the United States. Many thanks for the invitation and dynamic discussion.”)

Ne dreken e sotme te punes me ambasadoren amerikane ne OKB, e ka pershendetur edeh gazetari nderkombëtare Nefail Maliqi duke falenderuar Sheba Crocker dhe ambasadore tjere si dhe zyrtare te larte te Kombeve te Bashkuara dhe organizatave tjera nderkombetare.
“Falemnderova per rolin dhe kontributin e tyre per clirimin, lirine dhe avancimin e proceseve demokratike ne Kosove e Shqiperi si dhe ballkan. Ne shqiptaret jemi mirenjohes Amerikes dhe NATO-s qe sot e gezojne dhe e shijojme lirine!..* ka thene z..Maliqi pas atkimit me amabsdadoren amerikane en Kombet e Bashkuara znj.Sheba Crocker
Ambasadroja amarirkane en OKB Sheba Crocker ka pershëdetur  orghanizmine  keitj takimi nga Klubit Ndërkombëtar Amerikan (AIC – American International Club of Geneva) e cila oreganizate sivjet ka festuar 70-vjetorin e saj.
Luncheon with: Mis. Bathsheba “Sheba” Nell Crocker, Ambassadeur – U.S. the United Nations and Other International Organizations in Geneva.neva

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...