15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Gëzuar ditëlindjen, Zvicër moderne – 175 vjet të Kushtetutës Federale

Bwernë, 12 shtator -Kushtetuta Federale hyri në fuqi më 12 shtator 1848, vetëm 175 vjet më parë. Ky tekst e bëri Zvicrën demokracinë e parë të qëndrueshme në Evropë. Përvjetori i Zvicrës moderne u shënua nga festa të shumta, njfton gazeat zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch duke ju erferuar burimeve nga Berna zyrtare

Më 12 shtator, anëtarët e Këshillit Federal, deputetët dhe përfaqësuesit e të gjitha qeverive kantonale u takuan në dhomën e Këshillit Kombëtar për një ceremoni madhore që kombinonte fjalimet zyrtare dhe veprimet e dysheve komike Gilbert & Oleg. Për këtë rast, Kushtetuta origjinale Federale, e cila zakonisht mbahet nën roje në Arkivin Federal, u ekspozua në Pallatin e Parlamentit.

Në fund të ditës, një audiencë e madhe u mblodh në Sheshin Federal për të zbuluar, saktësisht në orën 18:48, veprën e artit « Tilo », e cila tani zbukuron timpanin e Pallatit Federal. 246 pllakat qeramike që përbëjnë mozaikun simbolizojnë vendet e Këshillit Kombëtar dhe Këshillit të Shteteve.

1848 është një datë vendimtare për vendin tonë: Kushtetuta Federale hyri në fuqi më 12 shtator 1848, duke e bërë Zvicrën demokracinë e parë të qëndrueshme në një Evropë që ishte ende jashtëzakonisht monarkike. Kushtetuta Federale u miratua në « Rathaus zum Äusseren Stand », një ndërtesë e cila ende ekziston në qytetin e vjetër të Bernës. Axhenda e plotë e aktiviteteve të organizuara për të festuar vitin 1848 dhe historinë e tij të pabesueshme është publikuar në faqen jubilare.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...