26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

«Marilyn Monroe» (Rita Ora) shqiptare mbajti koncert ne Cyrih te Zvicres

Një superyll në Cyrih: Neser Rita Ora do të performojë në Zurich Openair në Rümlang ZH. Blick paraqet 7-tën

Bernë, 25 gusht -Rita Ora është e njohur për stilin unik, por këngëtarja me origjinë shqiptare ka imituar aktoren ikonë të viteve 1950, Marilyn Monroe. Ylli i popit po ecte rrugëve të Nju Jorkut kur filloi një erë e lehtë dhe bëri që fundi i saj të ngrihej, njësoj si ai në rastin e Marilynit. Rita gjithmonë ka befasuar me stilin e veshjes dhe këtë herë nuk zhgënjeu, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një superyll në Cyrih: Këtë të shtunë, Rita Ora (31), një nga yjet më të mëdha të pop-it në botë, do të performojë në Zurich Openair në Rümlang ZH. Britanikja me rrënjë shqiptare kryeson rregullisht top listat me këngët e saj. 16 milionë fansa e ndjekin atë vetëm në Instagram dhe Ora vepron edhe si aktore në produksionet kryesore të Hollivudit. Por si e bën ndryshe këngëtarja e “Poison”, e cila thuhet se është martuar së fundmi me të fejuarin e saj, regjisorin Taika Waititi (47)? Blick ka përpiluar për ju shtatë faktet më befasuese.

Pop ylli Rita Ora nesër do të performojë në Cyrih. Me këtë rast Blick paraqet shtatë fakte befasuese për këngëtaren shqiptare nga Kosova me nënshtetësi angleze.

1. Nga refugjat në superstar
Rita Sahatçiu Ora ka lindur në Prishtinë (Kosovë) në vitin 1990. Kur ajo ishte një vjeç, prindërit e saj shqiptarë vendosën të largoheshin nga atdheu i tyre për shkak të luftës së afërt në Jugosllavi dhe ikën në Angli. Këngëtarja u rrit në Londër, ku babai i saj Besniku bleu pub-in Queens Arms. Si adoleshente, Ora kishte edhe paraqitjet e para si këngëtare në pub-in e të atit, derisa më vonë u zbulua nga një producent muzikor dhe u ngrit si yll.

2. Marilyn model

Nga jashtë, Rita Ora bazohet në Marilyn Monroe (1926-1962). Flokët biondë, qerpikët e gjatë, vetullat e theksuara dhe buzët e kuqe gjithmonë mat që i mori nga diva e Hollivudit, Ora ka shpjeguar në vitin 2016 për “Instyle Magazine”: “Isha 14 vjeçe dhe jo shumë vajzërore dhe shpresoja që biondja të më bënte më femërore. U bëra i varur prej tij dhe më pas zbulova buzëkuqin e kuq”.

3. Paruke dhe atlete

Rita Ora është e apasionuar pas mbledhjes së parukeve dhe atleteve. Këngëtarja e vlerëson numrin e parukeve të saj në “20 milionë”. Me flokët e saj ajo pëlqen të krijojë pamje të reja çdo ditë. Por Ora ka jo vetëm shumë paruke, por edhe atlete të panumërta. Sipas llogarisë së saj, ajo ka më shumë se 150 çifte. Meqë ra fjala, dashuria e Orës për këpucët sportive daton që në rininë e tij. Këngëtarja ka punuar si shitëse në një dyqan atletesh.

4. Sulmet e panikut për shkak të kancerit të gjirit. 

Rita Ora ishte ende adoleshente kur nëna e saj Vera Sahatçiu (56) u diagnostikua dy herë me kancer në gji. Që atëherë, këngëtarja thotë se ka vuajtur nga simptomat e çrregullimit të stresit post-traumatik dhe sulmeve të panikut – nga frika se kanceri i nënës së saj mund të kthehet dhe nga frika se mos e merr atë vetë. Ora përdori një test gjenetik për të përcaktuar se sa i lartë është rreziku i saj për të zhvilluar kancer gjiri. “Për fat të mirë, nuk e kam gjen”, tha Ora për britanikun “Sun” në vitin 2020. Por rezultati nuk e qetësoi pak, kjo është arsyeja pse ajo ende e ka testuar veten rregullisht.

5. Ngritja e vonë

Kur Rita Ora thotë se do të shtrihet, ajo e thotë këtë. Në festivalin legjendar të Glastonbury, këngëtarja thuhet se ka fjetur aq gjatë dhe thellë sa u zgjua vetëm kur të gjithë të tjerët ishin larguar. Thuhet se as miqtë e saj nuk kanë mundur ta zgjojnë.

Derniers articles