22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Gazeta zvicerane: Aktoret dhe regjisorja Luana dhe Lulzim Bajrami, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj i japin hijeshi “Kodrës ku gjëmojnë luaneshat”

Në një fshat të Kosovës, tre miq të pandarë po luftojnë, në ankth për t’u pranuar më në fund në universitet. Sipas « Tribune de Genève » aktoret dhe regjisorja Luana dhe Lulzim Bajrami, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj i japin hijeshi “Kodrës ku gjëmojnë luaneshat”, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Zgjedha patriarkale i mbyt, mungesa e horizontit i shtyp pavarësisht peizazheve sublime të fshatit, festat shtrihen në kotësi ankuese.

Një thyerje e vogël do të prishë ngrohtësinë. mund ta ndjesh edhe në flladin që rrëmben flokët e vajzave të reja – interpretuar nga aktoret e lulëzuara, Flaka Latifi, Uratë Shabani, Era Balaj. Nuk mungojnë stereotipet tek “Kodra ku gjëmojnë luaneshat”, dhe që nga titulli.

Por ruani (pak) 18 vitet e regjisores, aktores Luàna Bajrami e zbuluar nga “L’heure de la sortie” (2018) e cila tashmë jeton në Paris, e emancipuar nga adoleshenca. Ndjenjat e mira, dëshirat e revoltës, vëllazëria e kultivuar dhe burimet e tjera njerëzore prodhojnë pak filma të mëdhenj. Një tjetër klishe, është e vërtetë.

Derniers articles