24.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Zvicera falenderonë Kosovën që mundi Izraelin. NATI-t i hapi rrugën drejt Kualifikimit në Euro 2024

Bernë, 13 nentor -Kualifikimet e Euro 2024: Kosova i jep një shtysë Zvicrës Skuadra zvicerane do të mund t’i afrohet me pak stres fazës finale të kualifikimeve në Euro 2024. Falë humbjes 1-0 të Izraelit në Kosovë, situata e skuadrës së Murat Yakin është përmirësuar, shkuan gazeta Le Canton27.ch duke ju referuar mediave zvicerane.

Mediat zvicerane: Zvicra, hiq pa luajtur bën një hap tjetër drejt Euro 2024! Merci, Danke Kosovë për fitoren 1:0 kundër Izraelit, ma e dha një « të shtyme »!

Stafi i kombëtares rreth Murat Yakin ndoqi së bashku ndeshjen e parë të izraelitëve që nga fillimi i luftimeve në Rripin e Gazës. Ai nuk u impresionua nga loja e Izraelit. Vizitorët rrallë ishin të rrezikshëm në terrenin e vështirë të Prishtinës. Sulmuesi kosovar Milot Rashica ka shënuar 1-0 pak para pushimit pas një goditjeje të zgjatur me kokë.

Për fitoren e Kosoves ndaj Izraelit dje ne kryeqytetin e Kosovës tifozë dhe qytetarë të Zvicres përmes gazetes zvicerane ne ship Le Canton27.ch kane falenderuar kembetaren kosovare e cila mundi Izraelin për cka edhe ishin lutur zviceranet, te cileve ekipi nga Kosova i hapi dyert drejt Kualifikimit në Euro 2024.

Trajneri i kombetares zvicerane Murat Yakin 48 ore para ndeshjes mes Kosoves dhe Izraelit ne Prishtine kishte deklaruar se « Nëse Izraeli humb të dielën kundër Kosovës, Zvicra mund të sigurojë kualifikimin duke mposhtur Izraelin tre ditë më vonë.. »

Me katër pikë rezervë për Izraelin dhe pesë për Kosovën, e cila ka një ndeshje më shumë, Zvicra do të mund të përballet me tre ndeshjet e fundit kundër Izraelit (të mërkurën në Hungari), kundër Kosovës (të shtunë në Bazel) dhe në Rumani (të martën në javën e ardhshme në Bukuresht) me një farë relaksi.

Me një sukses të mërkurën në Felcsut, Zvicra tashmë mund të sigurojë kualifikimin e saj në Euro 2024 në Gjermani. Me çdo rezultat tjetër, ajo do të mbetej, gjithsesi, në një pozicion të favorshëm me pikën e dytë të ndeshjes të shtunën në Bazel dhe nëse do të duhej një të tretën në Rumani.

Pa luajtur, Zvicra bën një hap tjetër drejt Euro 2024

Në një ndeshje të vonuar në Grupin I të kualifikimeve për Euro 2024, Kosova rrëzoi Izraelin (1-0), ndjekësin kryesor të Nati. Ajo mund të vërtetojë biletën e saj për fazën finale të mërkurën. Nëse skuadra zvicerane lufton për të marrë vetë biletën e saj për Euro 2024, mund të llogarisë në dështimin e konkurrentëve të saj. Edhe para takimit të mërkurën, skuadra e Murat Yakin iu afrua kualifikimit në fazën finale. Dhe kjo falë humbjes së Izraelit në mbrëmjen e kësaj të diele në Kosovë (1-0). Fillimisht e planifikuar për 15 tetor, ky takim i kualifikueseve të Grupit I u shty pas sulmit të Hamasit në tokën izraelite. Në Prishtinë, Kosova fitoi falë golit të Milot Rashicës (41). Pasoja e këtij rezultati: Izraeli, aktualisht i 3-ti në grup, mbetet 4 pikë prapa Zvicrës (i dyti). Dy skuadrat kanë ende tre ndeshje për të luajtur dhe përballen me njëra-tjetrën mbrëmjen e kësaj të mërkure në Hungari, në Felcsut (20:45). Në rast fitoreje, Nati do të vërtetonte praninë e tij për fazën finale. Mjaft për t’iu afruar sprintit final me pak më shumë diferencë. Pas Izraelit, Zvicra do ta presë Kosovën më 18 nëntor në Bazel (20:45), më pas do të udhëtojë në Bukuresht tre ditë më vonë për t’u përballur me Rumaninë (20:45).

Derniers articles