22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicër, rriten çmomet e biletave te aeroplaneve per 54%. Mergimtarët: Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 franga në atdhe!..

Bernë, 7 maj -Rritet çmimi i biletave të avionit Nafta tashmë po rëndon mbi çmimin e udhëtimeve ajrore. Në Zvicër, tarifat rriten deri ne 54%. Ky shtrenjtim i biletave fo godas me se shumti diapsoren shiptare qe numerikisht ne Zvicer jane komuniteti me i madh, njofton gazeta zviceraner ne shqip Le Canton27.ch

Lajm i keq për megimtaret ne Zvicer, por edhe ne Evropë, per pushimet e ardhshme verore. Per dallim nga vitet e meparshme, do t’ju duhet të paguani më shumë për të shkuar per pushime ne vendlindje apo për t’u nxirë nën diellin e ndon je pllahi te Shqiperisë,  Malit te ZI, te Turqisë apo Kroacise. Lufta në Ukrainë po i shtyn çmimet e karburanteve në lartësi të reja, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Por, duket se per shqiptaret ne Zvicer ngrtitja e cmimeve te biletave te aeroplaneve nuk do te jene aq problem, sepse do gjejne rruge tjera per t’mos paguar shtrenjte. Keshtu, nje grup mergimtaresh sot i kane deklaruar gazetes zvicerane Le Canton27.ch se « agjencin e udhëtimeve le t’i hypin biletat sa të dojne, ne ashtu kështu sivjet se kem ndermendn me shkue me aeroplanë. Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 frangë ne atdhe!.. »

Me rritjen e naftës, çmimi i biletave të avionit rritet. Nga kriza për shkak të Covid-19, plus lufta ne Ukrainë, ka bere qe linjat ajrore franceze duhet të përballen me krizën e energjisë.

Rritja e kostove të energjisë së shpejti pati ndikim në çmimet e biletave të avionit në Zvicër. Ndërsa nafta përbën rreth një të katërtën e kostove në drejtimin e një linje ajrore, disa kompani të mëdha tashmë kanë rritur çmimet e tyre, si zvicerane.

Rritja e arit të zi përkoi me një rritje të mprehtë të çmimeve të transportit ajror në Zvicër. Në mars, Zyra Federale e Statistikave (FSO) vuri në dukje një rritje prej 18.6% gjatë një muaji. Madje, në bazë vjetore çmimet janë rritur me 41%, sipas publikimit të fundit të indeksit të çmimeve të konsumit. Kjo u rrit ndjeshëm muajin e kaluar, e shtyrë nga çmimet e naftës.Lojtarët kryesorë në territorin zviceran në kategoritë e tyre përkatëse, linjat ajrore Swiss dhe Easyjet theksojnë, megjithatë, se çmimet varen kryesisht nga oferta dhe kërkesa.

Swiss – si linjat e tjera ajrore të grupit Lufthansa – ka shënuar rritje muajt e fundit. Rritjet kishin të bënin me të gjitha kategoritë, edhe për tarifat më të ulëta. Swiss megjithatë siguron se vazhdon të vendosë « çmime shumë të favorshme dhe konkurruese në treg », pavarësisht nga ndikimi kumulativ i koronavirusit, inflacionit apo edhe çmimeve të naftës së papërpunuar.

Mesazhi është i ngjashëm në Easyjet. « Ne gjithmonë do të sigurohemi që të mbetemi konkurrues dhe të ofrojmë vlerë të mirë, » vëren një zëdhënës. Për më tepër, kontratat e së ardhmes së karburantit të avionëve ofrojnë disa liri veprimi. « Politika jonë e mbrojtjes na lejon të blejmë pjesën më të madhe të karburantit paraprakisht, për të pasur kontroll më të mirë mbi luhatjet e çmimit të karburantit, » sipas kompanisë me kosto të ulët.

Derniers articles