17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Universiteti i Gjenevës sot u pushtua sërish nga studentët botëror pro-palestinezë, aty edhe shqiptarë

Gjenevë, 21 maj -Në qendrën diplomatike në Gjenevë, studentët nga mbare bota, aty edhe shqiptarë, kanë pushtuar sëriosh Universitetin e Gjenevës (Uni Mail) pas nje pauze prej nje javësh, te cilet  nga dita e marte (7 maj-14 maj) per nje ave rresht  ata u solidarizuan me palastinezët, duke dënuar terrorin dhe gjenocidin e regjmit te Izraelit mbi popullaten civile, raporton nga vendi i ngjarjes gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Pas kesaj pauze, nje dite pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare po kërkon urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për krime dhe gjenocid ne Gaza studentet nga mbare bota pro-palestinezë kane pushtuar serish Universitetin e Gjenevës (Uni Mail) duke këruar armëpushim dhe përgjegjesi për masakra dhe gjonociud mbi popullaten civile, ku u vrane rreth  15 mije fëmije nga forcat izraelite (Université de Genève Uni Mail est de nouveau occupée par des étudiants propalestiniens) shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Studentët nga bota ne Gjenevë (Uni Mail): Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë! ( «From the river to the sea, Palestine will be free») hantant: «Free, free Palestine et Gaza, l’Unige est avec toi».)

Në një dokument pozicioni, Universiteti i Gjenevës thotë se mbështet thirrjet për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve. Nuk mjafton për studentët që pushtojnë sërish Uni Mail.

Universiteti mban qëndrim për luftën në Lindjen e Mesme
Rektorati lëshoi ​​një deklaratë për konfliktin mes Izraelit dhe Hamasit. Është pak a shumë i njëjti tekst dërguar ish-banuesve të Uni Mail të cilët e kishin refuzuar dhjetë ditë më parë.

Universiteti i Gjenevës (UNIGE) publikoi një dokument qëndrimi këtë të martë në të cilin « mbështet thirrjet nga organizatat ndërkombëtare humanitare për lirimin e pengjeve dhe armëpushim në mënyrë që të shmanget një katastrofë humanitare ».

Gazeta zvicrane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te OKB-se dhe organizatave tjera nderkombëtare shkruan se deri tash 34,735 njerëz u raportuan të vrarë ne Palestinë, duke përfshirë më shumë se 14,000 fëmijë dhe 9,000 gra. Më shumë se 78,000 njerëz u raportuan të plagosur, duke përfshirë 12,300 fëmijë. Mijëra të tjerë janë të zhdukur dhe ka të ngjarë nën rrënoja. Sipas vlerësimeve tona çdo dhjetë minuta lëndohet ose vritet një fëmijë.

Nes bazohemi nga keto shifra te viktkmave, kresisht fmeije dhe gra, ndoshta e justifikojne Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICP) ne Hagë për mandatin e urdhër-arreste kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe lideret e Hamasit me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Studentët e mobilizuar duartrokitën duart duke kënduar: “Palestinë e lirë, e lirë dhe Gaza, Unige është me ju” (Les étudiants mobilisés tapaient des mains tout en chantant: «Free, free Palestine et Gaza, l’Unige est avec toi»)

Në orën 14:00, rreth qindra njerëz morën pjesë në tubim. Kjo vjen menjëherë pas publikimit të qëndrimit të Alma Mater në lidhje me konfliktin në Lindjen e Mesme. “Kërkesat tona nuk janë dëgjuar”, ankohen studentët e mobilizuar. Ata theksojnë mungesën e termit “gjenocid” në dokument; gjë që gjithashtu nuk tregon se Unige do të ndërpresë bashkëpunimin me universitetet dhe institutet kërkimore izraelite, siç kërkojnë aktivistët.

Ata gjithashtu nënvizojnë se flamuri i diskutueshëm « Nga lumi në det, Palestina do të jetë e lirë » – disa e shohin atë si një thirrje për shkatërrimin e shtetit të Izraelit.) nuk u vendos. Të cilat duhet të bëjnë të mundur rinovimin e dialogut me rektoratin, shpresojnë ata. Sipas tyre, atyre iu dha një ultimatum për të përfunduar praninë e tyre në orën 13:40. Unige nuk e ka konfirmuar këtë. Megjithatë, dy xhandarë ishin të pranishëm.

 

 

Derniers articles