19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Tenisti serb Gjokovic i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

Bernë, 17 maj -Organizatorët e turneut « Geneva Open » kanë bërë të ditur se Novak Djokoviç ka pranuar një ftesë («wild card») për turneun në Zvicër nga 18 deri më 25 maj. Ky vendim nuk është befasi pasi ditët e kaluara shtypi zviceran shkruante se tensieri serb mund të luajë në këtë kompeticion të serisë ATP 250. Tenisti serb Djokovic tashmë i njohur për skandale  nga Austarli deri tek provokimet  kunder Kosoves me mbishkrime dhe deklaratat shovensite dhe raciste, do shifet se a do t’i persërit edhe në Gjenevën nderkombëtare ku jetojne rreth 40 mijë kosovarë apo 300 mije shqiptare në Zvicër. Megjthate, nuk besojme se kesaj ardhe Djokovic do te perserisë, do te povokoj shqipatret me deklaratat tija ne Gjevenven dnerkombetare, ne një shtet toelrant dhe demkratik qe jo vetëm tenisti serb, por edhe Serbia mund të merr shembull. Nëse shqiptaret dhe serbët në Zvicer nuk kanë probleme mes veti, nuk e besojmë se Djokovic do të provokoj, te shkaktoj apo nxise urrejtje me deklatat e tija nacionalsite e herë-herë shoveniste kunder Kosovës  dhe shqiptarëve, shkruan gazeta zvicirane ne shqip Le Canton27.ch

A do të provokoj Djokovic shqiptaret edhe në Gjenevë, duke shprehur mllefin e tij, të humbjes se Kosovës nga Serbia okupatore?

Tenisti serb 36-vjeçar Novak Gjokovic trashëgoi kartën e tretë dhe të fundit të lëshuar nga organizatorët e turneut të Gjenevës. Novak Gjokovic ka arritur ne Gjenevë per te marrur pjesë në kampionin e ftuar nga Grand Slam-it, Andy Murray, i cili do te mbahet që nga nesër (e shtunë) në Gjenevë në fushën Eaux-Vives.

Novak Gjokoviç, “kampioni i popullit serb” që “magjeps dhe polarizon” me lojën e tij politike (Novak Djokovic, le «champion du peuple serbe» qui «fascine et polarise» avec son jeu politique) ka shkruar gazeta tjerër zvicerane Le Temps.

« Nuk besojmë se tenisti serb Djoikovic vjen ne Gjeneven nderkombëtare për t’i fyer shqiptarët, siq i fyen në Beograd. Nëse sporti nuk është politikë, atëhere si Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (CIO) dhe disa vende e lejojnë tenistin serb të fyejë vazhdimisht shqiptaret ne baza nacionale, me plot elemente raciste?. Toleranca, mosndeshkimi dhe heshtja e nderkombëatreve përballë provokimeve te Djokovic a nuk është një lloj solidarizimi me shovenizmin serbë?.. » kane deklaruar nje grup i të rinjeve kosovar për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se ne « Geneva Open » do te prezentojne njëmbëdhjetë nga 50 lojtarët e botës janë të pranishëm e cila në fund të këtij edicioni do të ketë pritur shtatë fitues të Grand Slam në historinë e saj: Stan Wawrinka, Daniil Medvedev, Roger Federer, Marin Cilic, Dominic Thiem, Andy Murray dhe serbi Novak Gjokoviç, ky i fundit i njohur për skandale dhe provokime me ide antishqiptar dhe raciste!

Nën pemët e parkut, përveç britanikut dhe Gjokoviçit, spektatorët do të mund të admirojnë edhe disa nga lojtarët më të mirë të qarkut: mes tyre norvegjezin Casper Ruud, amerikanin Taylor Fritz dhe bashkatdhetarin e tij të ri Ben Shelton.

Rekorduesi për numrin e titujve të Grand Slam-it (24), “Nole” ka kaluar në disa raste në Gjenevë gjatë njëzet viteve të fundit dhe fillimin e karrierës së tij të suksesshme, por ai ka luajtur vetëm një herë zyrtarisht, si të thuash Qyteti i Calvin: ishte në vitin 2006, në Palexpo, për një ndeshje të Kupës Davis ku Serbia kryqëzoi shpatat me Zvicrën e Roger Federer dhe Stan Wawrinka (fitore zvicerane 4-1).

Se a do te provokoj edhe ne Gjenevë, Djokovic duke shprehur mllefin e tij të humbjes se Kosovës nga akupimi i Serbisë, mbet te shifet, ka shkruar gazeta zviceran ne shqip Le Canton27.ch, duke shtuar se muk eshte cudi se ai diteve te ardhshme per të qene në epiqender të mediave botërore, mund të fyejnë mbi 300.000 shqiptarë nga Kosova që jatojne në Zvicer me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste.

Nëse tenisti serb nga Beogradi ka zgjedhur të ndryshojë zakonet e tij, ai që zakonisht nuk luan kurrë javën para një turneu Grand Slam, kjo ndodh sepse atij i duhen ndeshje për të rifituar besimin pas një tremujori të parë 2024 larg pritshmërive të tij (eliminimi në gjysmë- finalet në Australian Open dhe Monte-Carlo, pas dy ndeshjeve në Indian Wells dhe Romë). Për më tepër, ai është ende në kërkim të një titulli të parë këtë vit.

A do të jetë në gjendje ta fitojë atë në fund të vizitës së tij në Gjenevë dhe më në fund të fitojë vrull, pak para Roland-Garros? Kjo është ajo që është në rrezik për të në javën e ardhshme në këmbët e avionit të ujit. Dhe vetëm duke thënë këto fjalë, pikërisht tani, ne pothuajse duam të shtrëngojmë veten për ta besuar.

Heshtja e CIO-se dhe nderkombëtarëve perballe provokimeve te Djokovicit, a eshte një lloj solidarizmi me racizmin serbë?

Me “deklaratën e tij politike”, Gjokoviç “ka shkelur parimet e sportit, parimet themelore të Kartës së CIO-së për sa i përket neutralitetit politik”, pohon Komiteti Olimpik në letrën drejtuar CIO-së, të publikuar në faqen e tij në Facebook, duke kërkuar hapjen. të “procedurës disiplinore”. (Par sa «déclaration politique», Djokovic «a violé les principes du sport, les principes fondamentaux de la Charte du CIO sur le plan de la neutralité politique», affirme le Comité olympique dans sa lettre au CIO, publiée sur sa page Facebook, en réclamant l’ouverture d’une «procédure disciplinaire».)

Pas fitores së tij në raundin e parë të Roland-Garos kundër amerikanit Aleksandar Kovacevic, lojtari serb ka shkruar të hënën në kamera: “Kosova është zemra e Serbisë.”

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Zvicra dhe CIO duhet te ndalojne dhe ndoshkojne Djokovicin nëse vazhdon te provokoj shqiptaret, nëse sporti nuk eshte politik!

Ne fakt Le Canton27.ch ju eshte drejtuar CIO pse eshte nuk marrur masa apo pse nuk e ka denuar serbin Djokovic i cili vazhdimisht pas lojës ai provokon dhe fyen Kosovën dhe shqiptaret ne baza nacioanle me gjuhen plot elemente raciste raciste?!

Kosova i ka bërë thirrje Komitetit Olimpik Ndërkombëtar që të hapë procedura disiplinore ndaj yllit serb të tenisit Novak Gjokoviç pas mesazhit të tij të dorëzuar në Roland Garros.

Këto provokime, naive si të ishin adoleshentë, nacionalistë dhe herë-herë me elementë urrejtës e racistë nga tensori serb, nuk janë hera e parë?! Pse nuk ka reaguar ende CIO?

Mosreagimi, mos distancimi dhe mosndëshkimi mund të konsiderohet solidaritet me deklaratat e tenistit serb kundër Kosovës dhe shqiptarëve! Deri më sot, asnjë tenist botëror nuk është treguar kaq fyes dhe racist gjatë ndeshjeve. Pse tolerohet tenisti serb?!

« 2500 franga gjobë për një selfie me Granit Xhakën!..”, shkruajtën dite me aprë gazetat zvicerane. Si është e mundur të ndëshkohet një fëmijë për një selfie, ndërsa një i rritur me gjuhë urrejtjeje, raciste dhe fashiste shan një popull para botës dhe nuk ndëshkohet?! Heshtja e CIO-se dhe nderkombëtarëve perballe provokimeve te Djokovicit, a eshte një lloj solidarizmi me racizmin serbë?

Derniers articles