17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Vazhdon samiti i Gjenevës mes Moskes dhe Uashingtonit. Në epiqender te bisedes Biden-Putin synimet e Rusisë në Ukrainë

Gjenevë/Washington/ Moskë -Pas takimimit te fundit “tête à tête” në Zvicër (16 qershor) te presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin ne samitin e Gjenevës, samit ky i cili sot po vazhdon por ne distancë të cilet do të takohen virtualisht. ”Është gjithmonë më mirë të bisedojme ballë për ballë” ka deklaruar Joe Biden, kurse sipas Putin « ka shumë çështje të akumuluara, shpresoj që takimi ynë i sotëm të jetë produktiv”,  shkruan Nefail Maliqi redaktor për marëdhenie ndekrombëtaer nga gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në takimin e tyre virtual të sote në mbrëmje (mesditë në Uashington) presidentët Joe Biden dhe Vladimir Putin, me një histori të gjatë dyshimi dhe mosbesimi reciprok, do të trajtojnë temën e nxehtë të Ukrainës, të cilën Rusia e ka akuzuar Uashingtonin se dëshiron ta pushtojë.

Putin mund ta perdor Kosovën si Alibi për te pushtuar Krimenë e Ukrainës?

Ndërsa Moska masazhon përforcime të armatosura në kufirin e saj me Ukrainën, sipas vendeve perëndimore, mundësia e një pushtimi po debatohet ashpër nga ekspertët. Disa besojnë se kërcënimi ka për qëllim kryesisht t’i shërbejë presidentit rus si një levë, në mënyrë që të marrë një samit të ri dhe të garantojë që Ukraina të mos bëhet anëtare e NATO-s.

Dy liderët kanë një listë të gjatë mosmarrëveshjesh shtesë, të cilat janë grumbulluar muajt e fundit, duke filluar nga trajtimi i disidentëve te prania e hakerave në tokën ruse, deri te akuzat e ndërsjella për ndërhyrje.

Por shkalla e lëvizjeve të trupave nga Moska, e cila do të përgatitej për të nisur një ofensivë në fillim të vitit 2022, duke përfshirë deri në 175,000 trupa, sipas një zyrtari të lartë amerikan për Washington Post, ka alarmuar Uashingtonin dhe aleatët e tij evropianë. Putin mund ta perdor Kosovën si Alibi për te pushtuar Krimenë e Ukrainës? Burimet diplomatike te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch mesojne se në epiqender te bisedes Biden-Putin edhe Kosova dhe synimet e Rusisë në Ukrainë

Joe Biden u zotua të premten e kaluar se do ta bëjë « shumë, shumë të vështirë për zotin Putin të bëjë atë që njerëzit kanë frikë se do të bëjë ». Udhëheqësi amerikan tha se po përgatiste “një grup iniciativash”, pa dhënë më shumë detaje.

« Presidenti Biden do të nxjerrë në pah shqetësimet e SHBA për aktivitetet ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën dhe do të riafirmojë mbështetjen e SHBA për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës », tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki në një deklaratë të shtunën, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Garancitë e NATO-s

Presidenti amerikan, Joe Biden dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin pritet të mbajnë një rund të tensionuar bisedimesh, pas rritjes së tensioneve për shkak të grumbullimit të ushtrisë ruse në kufirin ukrainas, të ardhmes së NATO-s në rajon dhe kërkesave të sigurisë që ka Rusia.

Takimi i 7 dhjetorit do të mbahet përmes video-lidhjes. Ky është takimi i dytë ndërmjet dy liderëve që prej se Biden mori postin e presidentit në muajin janar. Takimi po shihet si më i rëndësishmi deri më tani, teksa Uashingtoni synon që të pengojë Rusinë nga një pushtim i mundshëm i Ukrainës dhe Kremlini që po kërkon garanci nga ish-republikat sovjetike që të mos bëhen kurrë anëtare të Aleancës Veri-Atlantike (NATO).

« Kur shikojmë numrin e trupave në rajonin kufitar, (…) çfarë po ndodh në hapësirën kibernetike, kjo na shqetëson vërtet, » tha shefi i Pentagonit Lloyd Austin të shtunën kur u pyet për Rusinë. “Ne jemi të përkushtuar të ndihmojmë Ukrainën të mbrojë sovranitetin e territorit të saj”, ripohoi gjithashtu ministri.

Shumë analistë dyshojnë se Moska, e cila ka hedhur poshtë çdo qëllim luftarak, do të pushtojë në të vërtetë Ukrainën, gjë që me siguri do të çojë në dënim ndërkombëtar dhe ndoshta sanksione të reja

Por disa janë më pak definitive. Vladimir Poutine “nuk po bën më bllof, ai është gati për veprim të dëshpëruar. Ose NATO jep garanci ose Rusia pushton Ukrainën”, tha analistja politike Tatiana Stanovaya. Sipas saj, thirrja mes dy liderëve mund të përbëjë një hap të parë drejt një takimi të ri, të dëshiruar nga presidenti rus.

Dy burrat u panë për herë të parë në Kremlin në vitin 2011. Z. Biden më pas tregoi se i kishte thënë liderit rus: « Nuk besoj se ke shpirt ». Ata më pas u takuan në Gjenevë në 2014, pastaj në të njëjtin qytet në qershor të atij viti – Joe Biden u bë president. Kontaktet kanë vazhduar që atëherë, ashtu si edhe tensionet.

Kremlini e ka bërë një vijë të kuqe anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Kievi, nga ana e tij, refuzon kategorikisht të braktisë një projekt të tillë. Anëtarësimi në NATO do të nënkuptonte që vendeve të tjera të aleancës, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, do t’u kërkohet të ndërhyjnë ushtarakisht për të mbrojtur Ukrainën në rast agresioni. Një provë e vështirë

Ukraina është copëtuar që nga viti 2014 nga një luftë që ka lënë më shumë se 13,000 të vdekur mes Kievit dhe separatistëve pro-rusë në pjesën lindore të vendit. Konflikti filloi pas aneksimit të Gadishullit të Krimesë nga Rusia.

Derniers articles