26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen protesta ne OKB dhe qytete tjera…

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale serbe ne bashkepunim me mercenare rus (Wagner) njofton nga Prishtina korresponfenti i gazetes Zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ky akt terrorist nga ana e serbeve ne Veri te Kosoves duke vrare policin Afrim Bunjaku, nuk eshte i pari, nese kemi parasysh vrasjet e dy policeve viteve te fundit te pas luftes (Enver Zymberi dhe Selver Haradinaj) qe kane per qellim dedtabilitetin e Kosoves. Bonjour

Sipas Policisë, sot rreth orës 02:34 në Mitrovicë Veri, njësia për ndërhyrje të shpejtë e policisë kufitare ka vërejtur se në hyrje të fshatit Bajnskë, në urë janë vendosur dy mjetet të rënda kamion (pa targa) dhe hyrja në këtë fshat përmes urës nuk mund të bëhet, pasi e njëjta është bllokuar.

Polica pas ka arritu në vendngjarje, “ku është raportuar bllokada, njësitë policore kanë hasur në rezistencë ku nga disa pozicione të ndryshme janë gjuajtur me arsenal armësh të zjarrit, përfshirë këtu edhe me granata dore dhe zollë, ku si pasojë e gjuajtjeve janë qëlluar me armë zjarri dy zyrtarë policorë”, thuhet në njoftim, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte, pasi kishin inkurajuar bandat kriminale serbe te lidhura me Wagner, te cilat plagosen per vdekje 30 ushtare te KFOR-it qe BE nuk i ndeshkoi?!

Vrasja e policit shqiptare ne territorin e Republikes se Kosoves emnuk edhte agresion i ri i Serbise ne Kosove, nese kemi parasysh sulmet kriminale te bandave serbe musj e te fundit ndaj policise de Kosoves, gazetareve dhe ushtareve te KFOR-it.

Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen protesta ne OKB dhe qytete tjera…

Shqiptaret ne diaspore te shqetesuar per situaten ne Kosove kane filluar te flasin per mobilizim dhe vullnetar te shkojne ne vendlindje per te mbrojtur familjet dhe sovranitetin e Kosoves qe po kerrcnohet nga Serbia. Diaspora shqiptare ne Evrope pret ftesen e Qeverise se Kosoves.

Kurse shqiptaret ne Zvicer te revoltuar per vrasjen e policit ne Kosove nga bandat serbe  te mbeshtetur nga mercenaret rus (Wagner) dhe presidenti serb Vucic, kane paralajmeruar protesta ne disa qytete. Ata po pergatiten per nje proteste te madhe ne Gjeneve gjate javes de ardhshme para selise se OKB-se per te denuar vrasjet dhe terrorin serbe te inkurajuar nga Vucic dhe BE.

Derniers articles