16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Shoqata « Zhegra  » në Gjenevë festoi ditën e flamurit me qifteli dhe humanizëm

Gjenevë, 28 Nentor -Sikur ne mbare Zvicrën edhe ne kantonin e Gjenevës komuniteti shqiptar kane shenuar festen e madhe kombetare Diten e Flamurit-28 Nëtorin, ndokush ne shtëpi me familje e ndokush ne restaurante te ftuar nga shoqata te ndryshme qe veprojne ne kantone.

Keshtu aktiviste dhe anëtarë të Shoqatës Atdhetare « Zhegra » në Gjeneva mbreme në Restorantin « Sur le Pouce » në Meyrin (GE) kane mbajtur darkën tradicionale, meqërast kane kremtuar edhe 28 Nëntorin-Ditën e Flamurit duke përkujtuar edhe 23 vjetorin e rënies heroike të heroit tone kombëtar Agim Ramadani (Brgd.138-të) dhe të rënëve të tjerë të Betejës së lavdishme të Koshares, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne kete mbremje festive ku flamuri yne kuqezi kishte bashkuar te gjithe shqiptaret, pamvaresisht nga bindjet e tyre poltike, duke lenë anash për disa ore politiken, pjesemarrsit bene fjalë kryesisht per aktivitet dhe kontributet e shoqates « Zhegra » ne vendlndje, pastaj për flamurin, per jeten dhe vepren e Ismajl Qemajlit si dhe heronjt e komandanteve te UCk-se Adem Jasharit dhe Agim Ramadanit ne te cilin tubim pezentuan edhe djali dhe vellai i heroit tone nga Zhegra Agim Ramadanit per te cilen liri kishte rene heroikisht!

« Në kuadër së darkës së organizuar më 27 nëntor, për shkaqe të kufizimit nga autoritete e Gjenvës numri maksimum i autorizuar është ne 70 vetë. Pass COVID, test PCR ose anitigjenik negatif janë të obliguar per të hyrë në restorant. Nuk do të ketë kurrfar mundesie tolerimi,  » keshtu kishin paralajmëruar nje jave perpara Ditës së Flamurit organiztarët e Shoqates « Zhegra » ne Gjenvë.

Nga gjithe pjesemarresit e kedaj darke festive ne fund kane kontribuar ne fondin e shoqates «Zhegra» me nga 100 franga per shoq dedikuar per ndihma humanitare ne venindje per nevojtaret.

Perkunder pandemise numri i pjesemarresve ishte i madh te cilet rrespektuam masat dhe rregullat autoriteteve zvicerane për balle COPVID-19.

Në këtë mbrëmje edhe em te hasrshme e bene edhe muzikë Live , kupjsmearresit u argetuan me sharki e qifteli nga Esat Gashi dhe Mejdi Murseli. Për dia ore rresht ju kendua Shqiperisë, Kosovës, Lugines se Presheves, pastaj edhe UCK-së dhe heronjeve tonë kombëtare Ngfa Skdnerbeu e deri tek Ismajl Qemjali, Adem Jashari dhe Agim Ramadani nga Zhegra e Gjilanit.

Derniers articles