17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Presidentja e Zvicrës, Amherd i dergon letër presidentit rus…

Bernë, 21 prill -Viola Amherd i shkroi një letër presidentit rus Vladimir Putin pas rizgjedhjes së tij në mars, raporton SonntagsBlick. Nuk është një letër urimi, por një “ftesë për dialog në kohë të vështira”, nënvizon në gazetë një zëdhënës i Departamentit Federal të Mbrojtjes, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lavrov: Zvicra është një vend armiqësor

Dhe kjo letër mbi të gjitha fton presidentin rus në dialog, ndërkohë që Zvicra po organizon një konferencë paqeje për Ukrainën në Bürgenstock (NW) në mes të qershorit. Lista e të ftuarve nuk është krijuar ende. Megjithatë, pritet të ftohen përfaqësues të nivelit të lartë nga rreth 120 vende, duke përfshirë presidentin e SHBA Joe Biden dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Në misionin e saj, Presidentja e Konfederatës Viola Amherd shpjegon qëndrimin e Zvicrës, duke bërë thirrje për respektimin e ligjit ndërkombëtar, të drejtave të njeriut dhe parimeve universale të ankoruara në kartën e OKB-së, e cila duhet të jetë busull për kërkimin e paqes dhe prosperitetit, raporton SonntagsBlick, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rusia, megjithatë, nuk është e ftuar në Zvicrën qendrore. Një situatë që Vladimir Putin nxitoi ta kritikonte, duke deklaruar se asgjë nuk mund të zgjidhej pa Rusinë.

Të premten, ministri i Jashtëm Sergei Lavrov shkoi edhe më tej, duke e quajtur Zvicrën një « vend armiqësor ». Sipas tij, Zvicra ka hequr dorë nga neutraliteti i saj në konfliktin ukrainas dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të udhëheqë negociatat e paqes.

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës (ICC) ka lëshuar ​​një urdhër arrest presidentit rus Vladimir Putin për krimin e luftës

Sidofote, gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka perkujtuar ne fund se Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër-arrest më 17 mars ne vitin e kaluar kundër presidentit rus Vladimir Putin për krimin e luftës të « deportimit të paligjshëm » të fëmijëve ukrainas. ICC, e cila ndodhet në Hagë, lëshoi ​​një të dytë kundër Maria Lvova-Belova, komisionerja e saj për të drejtat e fëmijëve, për arsye të ngjashme.

Presidenti rus, sikut diaktatori  serb Slobodan Miloshvic ne vititin 1999 ë Kosovë, konsiderohet si përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë dhe transferimit të paligjshëm të popullsisë nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse (…).

Krimet dyshohet se janë kryer në territorin e pushtuar ukrainas nga të paktën 24 shkurt 2022”, tha ICC në një deklaratë, duke shtuar se ka “baza të arsyeshme për të besuar se zoti Putin është personalisht përgjegjës për krimet e lartpërmendura”.

Derniers articles