22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Zvicra promovuese e dialogut dhe paqes. Presidenti amerikan Joe Biden në Gjenevë. Pritet nga homologu i tij zviceran Parmelin dhe ministri Cassis

Gjenevë, 15 qershor (Nefail Maliqi)  -Si gazetaret ashtu edhe qytetaret e Gjenevës dhe Zvicres sy e veshë kane dretjuar kah villa La Grange ku do te zhvillohet Samiti botëror mes presidentit amrikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin. Samiti diplomatik nis sot pasdite me takimet e presidentit amerikan autoritetet e larta nikoqire te Zvicrës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27 .ch nga vedi i ngjarjes, Villa La Grange.

Presidenti i SHBA Joe Biden i cili do te arrije sot ne oret e pasdites që do të pritet me nje ceremoni nga presidenti i Konfederates Helvetike Guy Parmelin dhe shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis në Gjenevë. Kjo është një ditë mikëpritje dhe shtrngim duarsh para takimit me Presidentin rus Vladimir Putin.

Pas 36 vitesh nga takimi Regan-Gerbacov (1985) Gjeneva neser sërish ne epiqender te mediave edhe opinonit botëror 

Schweiz lässt Vertrag mit der EU platzen | Aktuell Europa | DW | 26.05.2021Mësohet se delegacionet e Shteve te Bashkuaar dhe Rusisë do të vijë në përbërjen e 600 deri 800 personave, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch gazetari i se ciles po djek drejtpërsëdrejti samitin diplomatik nga Gjeneva rrespektivsht nga selia e takimit ne Bide-Putin nga Villa La Grange.

Gjeneva, ashtu sikur në vitin 1985 kur kishte organizuar takimin e parë midis Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbaçov edhe nesër Zvicra neutrale do jetë në epiqendër të botës në samitin midis dy superfuqive.

Meqe nuk kane mbetur edhe 24 ore nga takimi Bide-Putin, dita e neserme bashk me motin e verës, pritet te jetë e nxehtë mes Uashingtonit dhe Moskës. Ndërkohë, policia e Gjenevës ka konfirmuar se do të angazhojë disa automjete të blinduara nga ushtria për të garantuar sigurinë e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Para ardhjes ne Gjeneve te dy presidentëve, qysh para dy-tri ditesh kane arritur makinat, limuzinat e tyre të blinduara. Për presidenti amerikan Cadillac One, makinave kjo e njohur si “Bisha”, një përbindësh prej çeliku prej afer dhjete tonërsh që mund t’i rezistojë të shtenvane tr kallashnikloveve apo raketave.

Karakteristikat e makinave zyfrtare te presidenteve  per nga teknike klasifikohen shumë sekrete. Një e kemi zbuluar, se makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, sipa sburimev tona burrat e shërbimit sekret ato që do te sigurojn e koken e presidenteve veq kane arritur dhe jane ne vezhgim ne terren ne vendin e takimit dhe perreth saj 2-3 kilometra eshte gjithecka nen kontroll.

Natyrisht, diasporët përkatëse të të dy vendeve mund të dëshirojnë të përfitojnë nga vizita e presidentit të tyre apo për të kryer veprime te padesirueshme.

Por, sipas autoriteteve zvicerane  “forcat tona te sigurisë janë në një nivel të lartë të gatishmërisë…”

Megjithe sipas Stephane Theimer, zv.drejtori nga Polcia Fderale (FEDOPOL) tha se zyra nuk ka marrë asnjë tregues kërcënimesh ose trazirash që përfshinin samitin, por duhet te jemi vijgilent, sepse kërcënimi terrorist mbetet i lartë në Zvicër dhe Evropë, duke perfsjire ketu edhe “kërcënime të tjera nga qarqet ekstremiste të dhunshme”.

 

 

 

Derniers articles